Na vysokej škole treba počítať s mesačnými výdavkami na ubytovanie, cestovné, stravu a nákup kníh. Podľa prieskumov ide v priemere o sumu 280 eur mesačne.

1. Sociálne štipendium

Sociálne štipendium je pomoc, ktorou chce štát uľahčiť život študentom VŠ z rodín s nízkymi príjmami. Mesačná výška sociálneho štipendia je od 10 do 300 eur. Podmienky na získanie štipendia sú na všetkých slovenských univerzitách rovnaké. Štipendium je vyplácané každý mesiac počas celého akademického roka. Podrobnosti píšeme v článku Sociálne štipendium.

Máš nárok na štipendium?
Vypočítaj si v Online kalkulačke →

2. Prospechové štipendium

Dobré výsledky počas štúdia v predošlom semestri sú odmeňované školou v podobe prospechového štipendia. Na túto odmenu máš automaticky nárok, teda nemusíš o štipendium žiadať. Na začiatku nového semestra stačí zájsť na študijné oddelenie a opýtať sa, či si v zozname štipendistov. Suma je vyplatená jednorázovo. Na niektorých fakultách získajú študenti až 500 eur.

3. Študentská pôžička

Fond na podporu vzdelávania (FnPV) podporuje vysokoškolákov jednoducho dostupnými a lacnými pôžičkami až do 4000 eur. Nie, vôbec nejde o pôžičku tak ako ju bežne poznáš. Študentská pôžička sa počas štúdia nespláca, poplatky ako aj úrok je nulový. Splácať pôžičku začneš až po ukončení štúdia. Peniaze z fondu si, napríklad, môžeš odložiť pre prípad núdze. Podrobnosti píšeme v článku Študentská pôžička.

Porovnaj študentskú pôžičku s bankami
v aplikácii Porovnanie pôžičky →

4. Brigády a práca

Veľa študijných odborov nie je tak časovo náročných, žeby sa popri štúdiu nedala zohnať nejaká brigáda, alebo trvalá práca. Získaš tak skvelú možnosť vyskúšať si rôzne profesie, vylepšiť komunikačné schopnosti v profesionálnej oblasti a odporúčanie do osobného CV. Tvoj budúci zamestnávateľ totiž viac ocení tvoje skúsenosti, než výsledky na škole. Pozri si ponuky práce pre absolventov.

5. Freelancing

Ideálna práca je tá, ktorá ťa baví. V spojitosti s angličtinou, alebo iným svetovým jazykom ti je k dispozícii obrovské množstvo príležitostí ako pracovať z pohodlia domova. Viac sa dočítaš v článku Výhody a nevýhody podnikania.

6. Zahraničné stáže

Zahraničné pobyty a stáže neponúkajú možnosť ako zarobiť peniaze, sú však príležitosťou ako sa dostať na zahraničné univerzity, alebo si vyskúšať prácu v cudzej krajine. Väčšina nákladov býva hradená zo štipendia, alebo z grantu. Finančne nákladné pobyty v cudzích krajinách sú vďaka stážam a výmenným pobytom dostupné aj pre Slovákov, stačí mať odvahu a ovládať niektorý z cudzích jazykov. Ako sa možno prihlásiť na zahraničný pobyt ti prezradí článok Semester v zahraničí.

7. Štipendiá a granty od nadácií

Za posledné roky vznikli viaceré programy podporujúce hlavne nadaných študentov a ich pobyt na zahraničných stážach. Tieto programy sú realizované nadáciami a partnermi univerzít. Preto sa informuj aj na svojej fakulte, aké štipendijné programy fakulta poskytuje. Požiadať o podporu spravidla možno každoročne.

Autor Patrik Lučan dňa 17. január 2021.
Chyba v článku? Napíšte nám