1. Sociálne štipendium
Sociálne štipendium je pomoc, ktorou chce štát uľahčiť život študentom VŠ z rodín s nízkymi príjmami. Mesačná výška sociálneho štipendia je od 10 do 380 eur.
Podmienky na získanie štipendia sú na všetkých slovenských univerzitách rovnaké. Štipendium je vyplácané každý mesiac počas celého akademického roka.
Viac v článku Sociálne štipendium.
2. Prospechové štipendium
Dobré študijné výsledky v predošlom roku štúdia sú odmeňované školami v podobe prospechového štipendia, ktoré sa tiež nazýva motivačné štipendium.
O prospechové štipendium nemusíš žiadať, škola ho udeľuje automaticky. Prospechové štipendium je vyplatené jednorázovo, viaceré fakulty tak urobia do decembra 2024.
Tvoja fakulta zverejní zoznam štipendistov na webovej stránke.
Počet študentov, ktorí získajú prospechové štipendium závisí od množstva peňazí, ktoré môže škola prerozdeliť. Počet študentov, ktorí získajú štipendium, sa pohybuje od 10 do 50 percent.
Výšku prospechového štipendia stanoví univerzita. Jednotlivé študijné odbory môžu mať stanovenú odlišnú výšku štipendia. V roku 2024 sa sumy prospechového/motivačného štipendia pohybujú približne vo výške 350 až 1000 eur.
3. Tehotenské štipendium
Tehotná študentka môže získať tehotenské štipendium od začiatku 13. týždňa tehotenstva a to aj v prípade, že z dôvodu tehotenstva prerušila štúdium. Študentka musí splniť nasledovné podmienky:
- študentka má trvalý pobyt na Slovensku
- študentka nemá nárok na výplatu tehotenského
Výška tehotenského štipendia je 200 eur mesačne.
O tehotenské štipendium môžeš požiadať na študijnom oddelení svojej fakulty.
4. Študentská pôžička
Fond na podporu vzdelávania (FnPV) podporuje vysokoškolákov jednoducho dostupnými a lacnými pôžičkami
Peniaze môžeš použiť na čokoľvek.
Študentská pôžička má počas štúdia 0% úrok. Splácať pôžičku začneš až po ukončení štúdia.
Viac v článku Študentská pôžička.
5. Stabilizačná pôžička
Študenti ošetrovateľstva majú skvelú príležitosť získať z Fondu na podporu vzdelávania (FnPV) stabilizačnú pôžičku vo výške
Ak po skončení štúdia zostaneš pracovať na Slovensku ako sestra alebo brat, splácanie pôžičky ti môže byť úplne odpustené.
Viac na stránke Stabilizačná pôžička.
6. Brigády a práca
Veľa študijných odborov nie je časovo náročných, a popri štúdiu možno brigádovať, alebo mať pracovný pomer.
Je to dobrá možnosť vyskúšať si rôzne profesie, vylepšiť komunikačné schopnosti a naplniť svoje CV. Tvoj budúci zamestnávateľ ocení tvoje skúsenosti, nielen výsledky v škole.
7. Freelancing
Ideálna práca je tá, ktorá ťa baví. Ak ovládaš angličtinu alebo iný svetovým jazyk, otvára sa ti veľké množstvo príležitostí na prácu z domu.
Viac v článku 25 tipov ako pracovať z domu.
8. Zahraničné stáže
Zahraničné pobyty a stáže neponúkajú možnosť ako zarobiť peniaze, sú však príležitosťou ako sa dostať na zahraničné univerzity, alebo si vyskúšať prácu v cudzej krajine.
Väčšina nákladov býva hradená zo štipendia alebo grantu. Finančne nákladné pobytu v cudzích krajinách sú vďaka stážam a výmenným pobytom dostupné aj pre Slovákov.
Viac v článku Semester v zahraničí.
9. Štipendiá a granty od nadácií
Za posledné roky vznikli viaceré programy podporujúce nadaných študentov a ich pobyt na zahraničných stážach. Informuj aj na svojej fakulte, aké štipendijné programy fakulta poskytuje. Požiadať o podporu spravidla možno každoročne.
- Erazmus+ - program EU na podporu vzdelávania
- AXA Talent - podpora nadaných študentov
- Nadácia SPP Hlavička - zahraničné študijné pobyty, letné školy
- Tatrabanka Vzdelanie - podpora nadaných študentov
- Fullbrightová nadácia - študijné pobyty v USA
- Talenty novej Európy - podpora nadaných študentov
Autor Redakcia dňa 18. september 2024.
Chyba v článku? Napíšte nám