Nik nechce študovať len preto, aby sa po škole ocitol na úrade práce. Závidíme úspešným ľuďom ich úspechy a zdá sa nám, akoby sa k nim dopracovali zo dňa na deň. Oni však prekonali dlhú cestu plnú pádov, sklamaní a víťaztiev. Tá tvoja cesta môže začať práve na vysokej škole.

1. Neštuduj pre titul ale pre poznatky

Slovensko je divná krajina, vysoká škola nie je pre mnohých cestou k vzdelaniu ale iba cestou k získaniu akéhosi titulu. Vysokoškolákov je príliš veľa a tak titul už nie je žiadnou veľkou výhodou v reálnom svete za bránami univerzít. Ľudia vo firmách vedia, že skúsenosti sú oveľa viac ako iba titul pred menom. Tejto požiadavke prispôsobujú pracovné pohovory. Za titul zo školy sa teda neskryješ. Je veľa študentov, ktorí školu doslova iba prelezú a nevynikajú žiadnymi veľkými znalosťami. Keby sme ich prirovnali ku čarodejníkom z rozprávky o Harry Potterovi, nedokázali by ani len lietať na metle. Potom sú tu bifľosi, čo sa síce nadrtia všetky poznatky, vyštudujú na červený diplom, ale v praxi nedokážu nájsť súvislosti a správne použitie pre svoje poznatky. To sú tí neúspešní. Všimni si ako sa mnohí ľudia sťažujú na ťažký a nespravodlivý život, na zlých a skorumpovaných politikov, na nízke platy… Čo oni urobili pre to, aby svoj život zmenili? Čakajú na nové voľby, na lepších politikov, na vyššie sociálne dávky, na firmy ktoré im dajú prácu… Čakajú na spasiteľa, ktorý ich zachráni! Či chceš, alebo nie, svet v ktorom žijeme si tvoríme sami a sami rozhodujeme o tom, či budeme žobrať o pomoc ale sa rozbehneme vlastnou cestou. Máš množstvo príležitostí pred sebou a je iba na tebe, ktorú využiješ. Vysoká škola nie je nástupný lístok do dobrého zamestnania, je to iba jedna z príležitostí. Ak ju nevyužiješ, je ti úplne nanič. Ak chceš byť lepší, neopakuj chyby šedého priemeru. Ukáž, že to čo študuješ ťa baví, že nad tým kriticky premýšľaš, že neopakuješ iba naučené frázy. Neštuduj pre titul ale pre poznatky, pre rozšírenie vlastných obzorov. Študuj jedine pre seba, nie pre rodičov, nie pre prestíž, nie pre vidinu zamestnania. Úspech je dlhá a neľahká cesta, ktorá sa promóciou iba začína. Zatvor oči a snívaj. Ako si predstavuješ svoj život o desať rokov? Chceš žiť tak ako všetci ostatní, alebo chceš žiť lepšie?

2. Vyber si iba zdravé ovocie

Na vysokej škole sa stretneš s úžasnými vecami, ktoré sú obklopené veľkým množstvom balastu. Každého z nás zaujíma iná vec a preto si nevyčítaj, ak niečo čo fascinuje tvojho spolužiaka, ty vnímaš jedným uchom dnu a druhým von. Sú predmety na ktorých môžeš pokojne zaspávať a preliezať len tak-tak. Na druhej strane však musíš mať predmety, na ktorých ti záleží, ktoré ťa bavia alebo ktoré sú pre tvoj kariérny rast naozaj dôležité. Správne si vybrať je jednou z úloh, ktoré ťa má vysoká škola naučiť. Profesori ti budú zhodne tvrdiť, že ten ich predmet je najdôležitejší. Je to iba reklama. Ty sám vyberieš čomu chceš venovať najviac pozornosti a čo necháš plávať. Na všetko sa sústrediť nedá. Ak chceš byť v niečom skutočne dobrý, musíš sa naplno zamerať na jednu vec. Ak ťa na škole poriadne nebaví ani jeden predmet, je na čase zvážiť či študuješ správny odbor alebo či si si celkom nezmýlil školu. Vždy je lepšie skoncovať s niečim skôr, ako prehajdákať roky života s niečim v čom nenachádzaš uspokojenie.

3. Osloboď sa od rodičov

//REKLAMA// Rodičia sú fajn, ich pomoc aj podpora. História nám hovorí, že nikdy v minulosti ľudstva nebolo detstvo tak dlhé ako v dnešnej dobe. Pred sto rokmi ľudia dospievali rýchlejšie, boli schopní niesť zodpovednosť za svoj život oveľa skôr. Dnes mnohí z nás žijú pod rodičovskými krídlami, rodičia nás finančne podporujú a neraz aj vtedy, keď s nimi nemáme práve najlepšie vzťahy. Mnohí z nás sú do tridsiatky stále deťmi a to nie je dobré. Byť úspešným znamená oslobodiť sa, samostatne sa rozhodovať a nebáť sa niesť zodpovednosť za svoje činy. Odmenou je potom zdravé sebavedomie, dôvod byť pyšným na seba a všetko čo si v živote dokázal. Bratislava je zaplavená namyslenými dvadsiatnikmi, ktorí žijú z rodičovských peňazí, vozia sa v nových autách a myslia si, že pokorili svet. Kašli na nich, oni ani z ďaleka nie sú príklad úspechu, práve naopak. Vysoká škola ti dáva obrovskú príležitosť ako si vyskúšať medzistupeň vo svojom živote, život s rodičmi ale ďaleko od nich. Ak si zvolíš štúdium na VŠ mimo miesta svojho bydliska, môžeš si naplno vyskúšať život na internáte. Ak internát nezískaš je tu výzva na to, nájsť si iné ubytovanie. Každá negatívna vec je príležitosťou posunúť sa vpred, naučiť sa niečo nové, napríklad vyjednávať cenu nájmu, riešiť kompromisy na preplnenej internátnej izbe, žiť s rôznymi typmi ľudí, odmietnuť pozvanie na párty keď sa musíš učiť na dôležitú skúšku… Využi túto príležitosť a čo najmenej žiadaj od rodičov. Čo tak zarábať peniaze sám, vlastnou prácou, vlastným pričinením? Získaj skúsenosti, ktoré sa nedajú naučiť z kníh.

4. Venuj voľný čas správnym veciam

Skúsenosti z praxe už počas školy sú na nezaplatenie. Niektoré študijné odbory sú veľmi náročné na čas, pri väčšine je však dostatok voľného času venovať sa aj iným veciam. Nechodievaj iba na príležitostné brigády ale nájdi si dlhodobú prácu, kde budeš môcť rozvíjať svoje schopnosti a nadobúdať cenné skúsenosti pre budúci profesný život. Ak ti nevyhovuje práca vo firme, je tu veľa možností ako robiť niečo zmysluplné, napríklad ísť na zahraničnú stáž, alebo pracovať v dobrovoľníckych organizáciách. Zahraničné stáže ti odhalia nielen to, ako funguje profesionálny svet za hranicami Slovenska, vyskúšaš si tak samostatný život v cudzine, zlepšíš jazykové schopnosti a hlavne získaš neopakovateľný zážitok na celý život.. V dobrovoľníckych organizáciách nájdeš nielen nenáročnú prácu ale aj vysoko odborné profesie (zahraničné kontakty, marketing, manažovanie projektov, plánovanie, účtovníctvo,...). Niektoré takéto organizácie ponúkajú aj platené pracovné miesta. Mladý človek je nepopísaná tabuľa bez skúseností a žiadna firma ti neponúkne solídny plat a dobré pracovné miesto len pre pekný pohľad. Pracovnými skúsenostami dávaš najavo, že si iniciatívny, samostatný, pracovitý a dokážeš pracovať aj v tíme. Prácou v dobrovoľníckych organizáciách dávaš navyše signál, že máš zmysel pre hodnoty. Učíš sa ako komunikovať s kolegami, plniť pracovné úlohy a vedieť nájsť rovnováhu medzi školou, prácou a zábavou. Tvoj budúci zamestnávateľ dobre vie, že každá vysoká škola sa dá preliezť. Tvoje predošlé skúsenosti zavážia viac ako čerstvý titul. Ak nechceš iba priemerný plat za nudnú prácu, rob niečo iné už počas školy.

Na záver ešte niekoľko užitočných odkazov:

  • Mládež.sk - dobrovoľnícka práca v mládežníckych organizáciách, semináre a kurzy
  • SAIA.sk - databáza zahraničných štipendií a grantov, poradenstvo pre záujemcov
  • Mladí.info - ponuka zahraničných stáží, reportáže a skúsenosti mladých ľudí