Minimálna mzda a skrátený pracovný úväzok

Dobrý deň, chcem sa spýtať aká je minimálna mzda pri skrátenom alebo polovičnom pracovnom úväzku?

Dobrý deň, chcem sa spýtať aká je minimálna mzda pri skrátenom alebo polovičnom pracovnom úväzku?

Akákoľvek práca v skrátenom režime je platená pomernou časťou z riadneho mesačného platu, v prípade minimálnej mzdy je to rovnako. Tak napríklad, ak niekto pracuje na polovičný pracovný úväzok, zarobí polovicu ako ten, čo pracuje na plný pracovný úväzok. Minimálna mzda na Slovensku v roku 2013 je suma 337,70 € a týka sa trvalého pracovného pomeru na plný pracovný úväzok (t.j. najčastejšie ako 8 hodinový pracovný čas počas celého mesiaca).

Príklad
Aneta, Daniela a Petra pracujú pre tú istú firmu. Zamestnávateľ ponúkol dievčatám plat 1000 € mesačne. Aneta pracuje na plný pracovný úväzok (8 hodín denne), Daniela pracuje na 3/4 pracovný úväzok (5 hodín denne) a Petra pracuje na polovičný pracovný úväzok. Aneta zarobí plnú sumu, 1000 € mesačne. Daniela zarobí 3/4 z ponúkaného platu, 750 € mesačne. Petra zarobí polovicu z ponúkaného platu, 500 € mesačne.

Ak by dievčatá pracovali za minimálnu mzdu, ich výplaty by zamestnávateľ vypočítal rovnakým spôsobom, podľa toho, koľko času odpracovali. Aneta by zarobila plnú sumu 337,70 € mesačne, Daniela by zarobila 3/4 z minimálnej mzdy, teda 253,27 € a Petra polovicu z minimálnej mzdy 168,85 €.

Horúce témy

10 krokov ako zvládnuť daňové priznanie 2017

V nasledujúcih krokoch ti ukážeme postup ako úspešne zvládnuť daňové priznanie keď si študent alebo živnostník a ako požiadať o vrátenie daní.

Rómovia nás neoberajú o sociálne dávky. Je to klamstvo, tvrdia štatistiky.

Mýtus o tom, že rómovia okrádajú štát o veľké peniaze, je vyvrátený. Do rómskych osád putujú totiž len 3 percentá sociálnych dávok, zvyšnú väčšinu poberajú Slováci.
Brigády na zajtra

Skenovanie a príprava kníh
3.50 €/hod. Bratislava Proplusco, s.r.o., pridané dnes

Prebaľovanie plastových výrobkov
4.50 €/hod. Bratislava Proplusco, s.r.o., pridané dnes

Stěhování
100.00 €/hod. Praha Proplusco, s.r.o., pridané dnes

Vychystanie tovaru - distribúcia
4.50 €/hod. Nitra Študentský servis, s.r.o., pridané dnes

Kontrola kvality - automobilový priemysel
3.40 €/hod. Žilina Proplusco, s.r.o., pridané dnes