Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

7 rád ako získať peniaze na štúdium VŠ

Študuješ na vysokej škole a zišli by sa ti peniaze navyše? Je viacero možností, vďaka ktorým môžeš mať študentský život v pohode. Prezradíme ako a kde môžeš peniaze získať.

„Chcem študovať vysokú školu, ale rodičia mi nedokážu príliš pomôcť. Sami nemajú dostatok peňazí.“ - Katka chce študovať výšku a užiť si študentský život s kamarátmi. Na to však potrebuje peniaze. Ako a koľko peňazí môže získať?

Ak patríš medzi tých, ktorí na štúdium vysokej školy potrebujú viac peňazí, nestrácaj nádej. Existujú možnosti ako prekonať tento problém. Treba mať dostatok trpezlivosti a výdrž dosiahnuť cieľ napriek viacerým prekážkam. Pochopiteľne, ľahšie štúdium majú tí, ktorým rodičia na účet posielajú slušné vreckové. Nemusia sa zaoberať vypĺňaním tlačív na úradoch, ani zháňaním brigád po víkendoch. Nie všetko je však tak komplikované a beznádejné, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Ako získať peniaze na štúdium?

1. Sociálne štipendium +295 € mesačne

Sociálne štipendium je pomoc, ktorou chce štát uľahčiť život študentom VŠ z rodín s nízkymi príjmami. Podmienky na získanie štipendia sú na všetkých slovenských univerzitách rovnaké. Štipendium je vyplácané každý mesiac počas celého akademického roka. Naše rady ako získať štipendium a online aplikáciu na výpočet štipendia nájdeš v rubrike Sociálne štipendium.

Máš nárok na štipendium?
Vypočítaj si v Online kalkulačke →

2. Prospechové štipendium + 50 € mesačne

Dobré výsledky počas štúdia v predošlom semestri sú odmeňované školou v podobe prospechového štipendia. Na túto odmenu máš automaticky nárok, teda nemusíš o štipendium žiadať. Na začiatku nového semestra stačí zájsť na študijné oddelenie a opýtať sa, či si v zozname štipendistov. Suma je vyplatená jednorázovo, na niektorých fakultách získajú študenti až 500 €. Do mesačného rozpočtu tak možno získať približne 50 € navyše.

3. Brigády a práca na skrátený úväzok +140 € mesačne

Popri väčšine študijných odborov je dostatok času na privyrobenie a získanie užitočných pracovných skúseností. Brigádou je možné zarobiť 140 Eur mesačne, prácou na skrátený pracovný úväzok to môže byť viac.

4. Osobná iniciatíva

Ideálna práca je tá, ktorá ťa bude baviť. Ak o tvojich kvalitách nikto nevie, len ťažko ti bude vedieť dať akúkoľvek ponuku. Študentské roky sú najlepšou príležitosťou na učenie sa nových veci (ktoré nesúvisia iba so školou) a hľadanie uplatnenia pre svoj talent. Buď iniciatívny a rozpošli e-maily so svojim CV aj tým firmám, ktoré práve nikoho nehľadajú. Ak ťa bavia jazyky, oslov prekladateľské agentúry alebo jazykové školy, ak ťa baví písanie článkov, oslov redakcie alebo reklamné agentúry, ak skúšaš programovať, oslov web-developerské firmy, ak ťa bavia ručné práce, predávaj svoje produkty cez internetové stránky Sashe.sk, alebo Handmade.sk. Buď iniciatívny a možno urobíš prvý krok k rozbehnutiu vlastného podnikania. Viac sa dočítaš v článku Výhody a nevýhody podnikania.

5. Zahraničné stáže

Zahraničné pobyty a stáže neponúkajú možnosť ako zarobiť peniaze, sú však príležitosťou ako sa dostať na zahraničné univerzity, alebo si vyskúšať prácu v cudzej krajine. Väčšina nákladov býva hradená zo štipendia, alebo z grantu. Finančne nákladné pobyty v cudzích krajinách sú vďaka stážam a výmenným pobytom dostupné aj pre Slovákov, stačí mať odvahu a ovládať ako-tak niektorý z cudzích jazykov. Ako sa možno prihlásiť na zahraničný pobyt ti prezradí článok Semester v zahraničí.

6. Študentská pôžička FNPV +3000 € na rok

Lacná pôžička s podmienkami aké v banke nikdy nezískaš. Fond na podporu vzdelávania FNPV bol založený štátom aby podporil študentov VŠ jednoducho dostupnými a lacnými pôžičkami. Každý rok môžeš požiadať o študentskú pôžičku, pričom splácať ju začneš až po ukončení štúdia na škole. Úroky počas štúdia na VŠ sú nulové a počas štúdia neplatíš žiadne poplatky. Viac o výhodách a podmienkach píšeme v rubrike Študentská pôžička.

Porovnaj študentskú pôžičku s bankami
v aplikácii Porovnanie pôžičky →

7. Spotrebný úver z banky

Banky taktiež ponúkajú pôžičky študentom, podmienky sú podobné ako pri spotrebných úveroch. Na rozdiel od študentskej pôžičky zo štátneho fondu FNPV sú úroky v bankách vyššie a časť pôžičky je potrebné splácať už počas štúdia. Kým banky prijímajú žiadosti o pôžičku kedykoľvek, FNPV to umožňuje len do konca októbra. Ďalším významným rozdielom je doba čakania. Štátny fond vypláca peniaze študentom až v priebehu januára (čo predstavuje 3 - 4 mesiace čakania), v banke sa k peniazom dostaneš oveľa rýchlejšie.

Katkin príklad

Katku rodičia podporujú len veľmi slabo, sami majú nízky príjem zväčša zo sociálnych dávok. Aneta požiadala o sociálne štipendium, ktoré jej bolo priznané. Keďže študuje farmáciu, verí tomu, že vyštudovanie vysokej školy jej pomôže uplatniť sa v pracovnom živote a bude tak schopná splatiť aj prípadné pôžičky. Pôžička jej v čase štúdia príde vhod, vďaka týmto peniazom sa môže pohodlne venovať svojmu štúdiu. Vo štvrtok a piatok poobede má Katka voľno a tak sa si našla brigádu na niekoľko hodín ako redaktor v tlačovej agentúre.

Príjmy
Sociálne štipendium + 130 €
Študentská pôžička FNPV + 250 €
Brigáda + 140 €

Výdavky
Internát - 120 €
Cestovné MHD - 15 €
Cestovné vlak - 0 €
Strava a bežné nákupy - 300 €
Knihy, oblečenie a iné - 80 €

________________________
Príjmy spolu + 520 €
________________________
Výdavky spolu - 515 €