Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Ako dlho pracujeme aby sme si mohli kúpiť hamburger BigMac?

Sú krajiny, kde človek musí pracovať viac než hodinu aby sa mohol zahryznúť do známeho sendviča. Sú však aj také, kde stačí pracovať iba 10 minút. Ako dlho pracujú pre BigMac Slováci?

Reštaurácie s rýchlym občerstvením vyvolávajú v ľuďoch rôzne pocity, jedni si ich zamilovali, iní ich považujú za ekologickú katastrofu. Keďže rovnaké hamburgery McDonald's predáva po celom svete, odborníci zo spoločnosti UBS sa rozhodli porovnať ich cenu s miestnymi platmi. Získali sme tak porovnanie životnej úrovne za rok 2012 vo svetových metropolách. Sendviče McDonald's predáva za rôzne ceny, preto treba prihliadať na to, aké sú reálne platy v danej krajine. Výskum porovnáva dĺžku pracovného času potrebného na kúpu hamburgera.

Tokyo vs. Nairobi

V krajinách západnej Európy ľudia priemerne pracujú 17 minút, v južnej Amerike je to takmer trikát viac, 49 minút. Najkratší čas pre získanie hamburgeru potrebujú obyvatelia Tokya, iba 9 minút, v Európe sa najlepšie umiestnili mestá Luxemburg (11 minút) a Zurich (13 minút). Najdlhšie na najslávnejší hamburger BigMac pracujú obyvatelia Nairobi (Keňa), kde priemerný zamestnanec musí odpracovať až 1,5 hodiny.

Najdrahšie svetové mestá

Nairobi - 84 min.
Caracas - 81 min.
Cairo - 67 min.
Santiago de Chile - 56 min.
Mexico City - 48 min.
Buenos Aires - 45 min.
Rio de Janeiro - 45 min.

Najlacnejšie svetové mestá

Tokyo - 9 min.
New York - 10 min.
Hong Kong - 10 min.
Chicago - 11 min.
Dubai - 12 min.
Sydney - 12 min.
Tel Aviv - 17 min.

Slovensko

Na Slovensku môžeme vidieť rozdiel už tradične medzi západom a východom. Kým v Bratislave si môže zamestnanec kúpiť BigMac po 32 minútach práce, v Košiciach si musí odmakať až 44 minút. Ešte viac ako Košičania, musia v práci stráviť bežní brigádnici, približne hodinu.

Zdroje:
Prices and Earnings (UBS)
The Economist (BigMac Index)
Platy.sk

Horúce témy

10 krokov ako zvládnuť daňové priznanie 2020

V nasledujúcih krokoch ti ukážeme postup ako úspešne zvládnuť daňové priznanie študenta a ako požiadať o vrátenie daní do konca marca 2020.

Rómovia nekradnú sociálne dávky, tvrdia štatistiky.

Do rómskych osád putujú len 3 percentá sociálnych dávok, zvyšnú väčšinu poberajú Slováci.