Študenti vysokých škôl to vzdali... Plánovaný protest proti podivnej reforme sociálnych odvodov sa zrušil, čo je dôkazom súčasných sociálnych trendov, najmä nechuť za niečo bojovať. Naozaj teda platí: ak nám zoberú Facebook, budeme kričať, ak nám zoberú hocičo iné, vykašleme sa na to?

Plaťte viac, pretože sme veľa minuli

Väčšina z nás sa asi nezaujíma o politiku. Veď prečo by aj, k praktickému životu sú predsa potrebné úplne iné veci ako poznatok, čo kto sľúbil a nakoniec nesplnil. Sú však situácie, keď nie je od veci všimnúť si, čo sa okolo deje. Novela zákona o sociálnom poistení od januára 2013 zvyšuje odvody pri práci na dohodu na takmer 30 percent, pre tých študentov, ktorí zarobia viac než 155 eur u jedného zamestnávateľa. Čo to znamená? Nieketoré firmy (najmä na východe) si jednoducho brigádnika nenajmú, iné brigádnikom zaplatia ešte menej, aj z toho mála, čo dnes ponúkajú. Vláda chce takto získať peniaze do štátneho rozpočtu. Študenti, plaťte viac do štátu, pretože štát peniaze vašich rodičov prehajdákal.

Kompromis ako dobrý biznis

Študentská rada vysokých škôl po ohlásení novely vyzvala na protest. Po stretnutí s predstaviteľmi vlády však dospeli ku kompromisu a plánovaný protest študentov sa preto zrušil. Vidím to jasne, vzdali sa. Prečo ide o kapituláciu sa dá ľahko vysvetliť. Každá rozumná vláda pri zvyšovaní daní, či odvodov očakáva odpor zo strany svojich občanov. Ak sú občania aspoň trochu pri zdravom rozume, návrh vlády odmietnu a budú chcieť vyjednávať. Tu už prichádza na rad čisté obchodnícke „handlovanie“. Predstavte si komickú situáciu: turista v Ankare sa s pouličným obchodníkom zúrivo prekrikuje, len aby stiahol príšerne nadsadenú cenu za suvenír na čo najnižšiu sumu. Na konci dospejú obaja k obchodu s ktorým sú spokojní. Obchodník predal za výhodnú cenu a turista má suvenír (ktorý si možno ani nemusel kúpiť). Takto podobne vyjednáva dnes vláda so zástupcami študentov (ŠRVŠ). Pôvodný návrh hovoril o tom, že každý študent, ktorý zarobí u jedného zamestnávateľa viac ako 60 eur bude platiť zvýšené odvody. Po diskusii sa táto suma zvýšila na 155 eur a tak sa stratil dôvod na protest. Nezdá sa vám, že vláda až s podozrivou ľahkosťou ustúpila a prijala kompromis? Nie, nebol to strach z protestov. Plán vlády nebol presadiť pôvodný návrh, plánom bolo získať široký priestor na ústupky. Vo vláde nie sú hlupáci, ale inteligentní ľudia, ktorí vedia ako sa robí biznis.

Študenti sa vzdali

Áno, tvrdím, že sme sa vzdali. Neviem prečo, možno niekto prehliadol tento obchodnícky trik, alebo sám má politické ambície pre ktoré pohnevať si súčasných politikov nie je prospešné...

Zrušenie protestu bolo chybou

Vláda, ako jediná organizácia, má ústavné právo používať silu na dosiahnutie svojich cieľov, je teda legalizovaným monopolom. Ekonómovia nám hovoria, že akýkoľvek monopol je zlý, pretože nikdy sa nespráva efektívne, má vysoké náklady na svoj chod a nakoľko neexistuje konkurencia, nie je v jeho snahe tieto náklady znižovať. Oveľa jednoduchšie je pristúpiť k výpalníckym metódam, než riešiť dlhodobé systémové chyby a predražené štátne zákazky na ktoré sa peniaze vždy vedia nájsť. Nepopulárny krok vláda navyše vždy ospravedlní vetou „za to môžu predošlé vlády“. To je čo povedať, také zaklínadlo nepozná ani Harry Potter! Ak vládu, ako monopol, neprinútime uvažovať inak, nikdy nebude hľadať menej bolestné riešenia. Monopol ale ťažko prinútime bežným obchodníckym handlovaním o cene. Ako som spomínal, vláda je na handlovanie vopred pripravená, takže ak sa bez boja tešíme z dosiahnutého kompromisu, verte, že skutočná radosť sa rozplýva v uzavretých vládnych salónoch a v tajných bytoch.

Oveľa jednoduchšie je pristúpiť k výpalníckym metódam, než riešiť dlhodobé systémové chyby a predražené štátne zákazky na ktoré sa peniaze vždy vedia nájsť.

Protest z princípu

Študenti, podobne ako učitelia, či ktokoľvek iný, kto sa cíti byť poškodený, by mal protestovať z princípu a nie pre vidinu ľahko dosiahnuteľného cieľa. Z princípu, že kým poslanci surfujú na internete na 1.200 eurových notebookoch, my píšeme svoje diplomovky na desaťročných počítačoch, z princípu že kým niektorí poslanci majú absenciu 2x týždenne, nám absenciu v práci nik nezaplatí (akurát tak šéf na nás zúrivo nahučí), z princípu podľa ktorého chudobní sú daňami zaťažení najviac a bohatí dane často vôbec neplatia. Je v povahe človeka pracovať čo najmenej a dosiahnúť pritom čo najviac. Žiadna vláda sa nebude snažiť nájsť lepšie riešenia, pokiaľ tie riešenia, ktoré sa zdajú byť nesprávne, alebo nedomyslené nebudeme atakovať. Byť ticho, znamená súhlasiť. Čo iné si môžu všetky vlády priať?