Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Zaujímavou prácou získaš prax už počas štúdia

Niekoľko spôsobov, ako si môžeš privyrobiť a popritom získať drahocenné skúsenosti, ktoré ti neskôr po skončení vysokej školy môžu pomôcť získať zaujímavejšie zamestnanie.

Po úspešnom zvládnutí maturity sa každému mladému človeku otvára nový svet. Mnoho maturantov si zvolí možnosť pokračovať v štúdiu na vysokej škole, ktorej zameranie si vyberie podľa toho, čo ho baví, prípadne čomu by sa chcel v budúcnosti venovať. Keď sa podarí zdolať aj prijímacie skúšky, z nového vysokoškoláka sa stáva mladý úspešný človek, ktorému patrí celý svet.

Po prvotnej eufórii a prázdninovom oddychu prichádzajú okamihy reality a prvá noc na internáte každému prvákovi aspoň trochu pristrihne krídla. Prví profesori, prednášky, na ktorých sa ti podarí pochopiť len tretinu z toho, o čom si profesor myslí, že už vieš zo strednej školy a počiatočný strach z nového mesta môžu síce pôsobiť spočiatku nezvládnuteľne, avšak postupom času si na všetko zvykneš a budeš sa len smiať zo svojich začiatkov.

Prvé roky na výške zbehnú ako voda a ty možno zistíš, že tvoji spolužiaci, ktorí začali po strednej škole hneď pracovať, už majú aké – také skúsenosti a ani ich natoľko netrápi nedostatok peňazí, ktorý môže práve vysokoškoláka občas riadne nahnevať. Zdá sa ti, že sa takto nejako cítiš aj ty?

Pokúsime sa ti preto priblížiť pár spôsobov, ako si budeš môcť privyrobiť a popritom získať drahocenné skúsenosti, ktoré ti neskôr po skončení vysokej školy môžu pomôcť získať zaujímavejšie zamestnanie.

Doučovanie

Množstvo svojich získaných vedomostí z prednášok na vysokej škole z rôznych vedných odborov (matematika, slovenčina, účtovníctvo, fyzika, chémia a iné) môžeš hravo využiť na doučovanie detí (niekedy aj dospelých) a ich príprave či už na bežné školské vyučovanie, alebo na maturitnú skúšku či prijímačky na vysokú školu. Malým úskalím tejto práce je, že si budeš musieť nájsť vhodný pokojný priestor na túto prácu, prípadne navštevovať svojich „žiakov“ doma. Pri tejto práci sa naučíš komunikovať s ľuďmi, zistíš, ako na tom vlastne si po odbornej stránke a budeš tak môcť dohnať svoje medzery.

Vyučovanie cudzieho jazyka a preklady

Bez cudzieho jazyka sa len veľmi ťažko dá v dnešnej dobe uplatniť, preto ak ovládaš akýkoľvek cudzí jazyk na vyššej úrovni, môžeš sa realizovať ako učiteľ angličtiny, nemčiny a iných jazykov. Takýchto ľudí je stále nedostatok, preto sa len s vervou treba do hľadania takéhoto miesta pustiť. Ak je tvoja znalosť jazyka výborná, pokojne sa poobzeraj aj po ponukách na prekladateľskú činnosť.

Finančný agent

Každý človek dnes potrebuje obracať svoje peniažky čo najrozumnejšie a orientácia vo finančnom sektore sa stáva čoraz potrebnejšou. Ak máš v sebe čo i len štipku obchodného ducha a chuť pustiť sa profesie, ktorá by ti priniesla okrem finančného prilepšenia a možnosti stretávania sa s ľuďmi aj odborné vedomosti z finančného trhu, siahni po pozícii finančného agenta. Pozor si však dávaj na nedôveryhodné spoločnosti, ktoré ťa nalákajú a nakoniec zistíš, že si podpísal veľmi nevýhodnú pracovnú zmluvu. Dnes už dokonca niektoré spoločnosti ponúkajú prácu finančného agenta za fixnú mzdu + provízie, teda nie si nútený zakladať si životnosť. Vyber si preto partnera, ktorý ti bude garantovať istotu, odbornosť a profesionalitu. Len s takým sa ti totiž podarí v tejto profesii uspieť a získať cenné skúsenosti už počas štúdia do svojej budúcej práce po jeho skončení.

Práca vo fastfoode

Ak máš chuť komunikovať s ľuďmi, s úsmevom obslúžiť aj nevrlého hladného zákazníka a pritom nahliadnuť do systému práce úspešných medzinárodných reťazcov, práve táto práca bude pre teba veľmi vhodná. Pamätaj však na to, že aj po 12 hodinách na nohách budeš musieť byť milý a každého zákazníka obslúžiť tak, akoby bol jediný na svete.

Príležitostné práce prostredníctvom študentských servisov

Vykladanie tovaru v hypermarkete, sťahovanie nábytku, príležitostné upratovanie, administratívne práce – to je len zopár typov prác, ktoré sa ti určite podarí nájsť v ponukách študentských servisov. Takéto manuálne práce sú síce zdrojom príjmu, avšak skúsenosti len z veľmi málo z nich využiješ pri svojom budúcom zamestnaní, prípadne v ďalšom štúdiu. Rozhodne však nie sú na zahodenie!

Určite sa nám nepodarilo nájsť všetky možné povolania, ktoré môže vysokoškolák počas štúdia vykonávať. Naším cieľom však bolo poukázať na to, že netreba nečinne čakať a pri hľadaní zamestnania po škole zápasiť s neúspechom, ale treba využiť šancu, nájsť si zmysluplnú prácu a zarobiť si tak možno aj na zábavu, ktorá ku študentskému životu patrí, a popritom pomaličky zbierať cenné pracovné skúsenosti.

V ďalšom článku sa pokúsime priblížiť ti všetky možnosti, ako by si mohol na takéto ponuky natrafiť.