Od detstva sme boli vedení k tomu, že raz vyštudujeme a potom si nájdeme dobré zamestnanie. Nik z nás nepochyboval, že ponúkané rady nám uľahčia život. Rodičia ako aj učitelia v škole nám vtĺkali do hláv, že nájsť si dobre platené zamestnanie je cieľom nášho života. Zamyslel si sa niekedy nad tým, či ti zamestnanie skutočne prinesie lepší život?

S akými očakávaniami chceš vstúpiť do budúceho zamestnania? Chceš byť zamestnancom alebo sa radšej postaviť na vlastné nohy a začať podnikať? Rozhodnutie zamestnať sa vychádza z našej potreby získať peniaze, ale často aj z predstáv, ktoré nám predkladali rodičia (vravia: musíš vyštudovať a nájsť si dobrú prácu). Je to pochopiteľné, keďže bez peňazí si nemožno kúpiť veci po ktorých túžime, ani veci, ktoré nevyhnutne potrebujeme k svojmu životu. Cieľom našej práce sú v prvom rade peniaze. Bez pochyby, pri niektorých profesiách ako učiteľ, či zdravotná sestra sa dá o tejto motivácii pochybovať. Je ale zamestnanie tým, čo ti skutočne vyhovuje a čo ťa napĺňa?

Každá strana má dve mince, vraví sa. Na otázku, či ísť cestou zamestnania alebo slobody, si však musíš zodpovedať sám. Aby som bol spravodlivý, vymenujem pozitíva ako aj negatíva toho, prečo sa stať radovým zamestnancom.

Výhody zamestnania

 • Zaučenie do praxe - Ako čerstvý absolvent strednej či vysokej školy ti zamestnanie ponúkne možnosť získať skúsenosti s praxou v podniku. Napríklad spoznáš ako funguje redakcia novín, prevádzka reštaurácie, komunikácia s klientami či obsluha strojov.
 • Pravidelný plat - Ak všetko funguje tak ako má, na účet ti chodí každý mesiac dohodnutá výplata. Máš stabilný príjem a pocit istoty. Nemusíš riešiť žiadne účtovníctvo, posielanie peňazí do zdravotnej a sociálnej poisťovne ani platenie daní, všetko za teba urobí zamestnávateľova účtovníčka.
 • Benefity - Možnosť kariérneho rastu, školenia, teambuildingy, sickdays, motivačné odmeny a dni dovolenky navyše - mnohé z týchto benefitov sú vo vyspelých firmách samozrejmosťou a sú medzi zamestnancami obľúbené. Navyše pre zamestnancov neraz platí, odbila a padla. Večer, na rozdiel od podnikateľov, nemusíš premýšľať o nedokončených úlohách v práci.

Nerozhodné

Existujú aspekty, ktoré zaraďujem medzi neutrálne. Ide o veci, závisiace vždy od konkrétneho pracovného vzťahu. Kým v jednom zamestnaní to môže byť považované za pozitívum, v inom za negatívum.

 • Kolegovia - Ľudia sú rôzni. Môžeš mať šťastie na kolegov svojej krvnej skupiny ale aj na takých, ktorí ti prosto nesadnú. Z pracovnej partie môžu vzísť dokonca kamarátstva na celý život. Ak priateľov nenájdeš, snáď sa nájdu aspoň kolegovia, s ktorými budeš korektne vychádzať počas pracovnej doby.
 • Pocit istoty - Zákon určuje akým spôsobom môže zamestnávateľ dať výpoveď a aké sú nároky na odstupné. Získavaš tak pocit bezpečia a právnej istoty v zamestnaní. Fakt, že v skutočnosti je to naozaj len pocit, veľa zamestnancov spozná až neskôr. Zákony, ktoré by ťa mali chrániť síce existujú, ale dajú sa obchádzať. Férový zamestnávateľ svojich zamestnancov neprepustí zo dňa na deň, ani nezneužíva ich lojalitu. Hovorí sa, že až v krízových situáciách spoznáš kamaráta, to isté platí aj o firme pre ktorú pracuješ.

Nevýhody zamestnania

 • Osobný čas - Najväčšie negatívum zamestnania je strata osobného času. Práve čas je to, čo si zamestnávateľ cení a za čo je ochodný platiť odmenu. Nie sú to len tvoje vedomosti, ale aj ochota vymeniť svoj osobný čas za peniaze. Najlepší zamestnanec je predsa ten, ktorý trávi veľa času v práci a na vzdelávacích kurzoch súvisiacich s jeho pracovnou činnosťou. Neustály nedostatok voľného času pre svoje osobné realizovanie, rodinu a priateľov je často spomínaným negatívom práce. Niet sa čo čudovať, v práci strávime polovicu času svojho aktívneho života.
 • Úzka špecializácia - Zamestnanec potrebuje byť úzko špecializovaný na oblasť súvisiacu s jeho pracovnou pozíciou. Drvivá väčšina zamestnancov preto trávi čas vecami, ktoré nie sú pre ich osobný rozvoj dôležité (vyplňovanie faktúr, vykladanie tovaru, písanie reportov, obsluha strojov a pod). Odtiaľ pochádza nechuť rozprávať sa v súkromí o práci. Súkromie a práca sa stávajú dvoma odlišnými svetmi - v jednom svete žiješ a v druhom svete prežívaš.
 • Podriadenie sa - Zamestnanie tvoj život delí na dva odlišné svety - súkromný a pracovný svet. Okrem toho zamestnávateľ určuje aj to, čo a kedy môžeš robiť. Prichádzaš o veľmi cennú časť svojho života, o slobodu. Zamestnávateľ má vplyv na to, ako tvoj život bude prebiehať, pretože určuje
  • výšku tvojho platu (plat musí byť pre zamestnávateľa dostatočne výhodný)
  • tvoj pracovný čas (od kedy do kedy a koľko hodín pracovať),
  • tvoju pracovnú náplň (čo v danom čase robiť),
  • dátum dovolenky (termín dovolenky ti schvaľuje šéf),
  • miesto dovolenky (keď zarábaš 700 eur, zrejme nechodíš na dovolenku na Madagaskar).
 • Vysoké dane a odvody - Isto poznáš tvrdenie, že najchudobnejší platia najviac. Bohužiaľ, nie je to iba metafora. Práve zamestnanci sú tými, ktorí zo svojho platu odvádzajú najvyššie dane a odvody. Už si niekedy počul o podnikateľovi, ktorý odvádza štátu 50% svojich príjmov? Prax je taká, že čím vyšší príjem získaš, tým menšie dane z príjmu platíš. Ak si teda myslíš, že istota, ktorú štát a zamestnávatelia ponúkajú je výborná vec, uznaj, že za tieto služby si pýtajú vysokú cenu.

Moja vlastná cesta

Väčina z nás túži získať dobre platenú prácu v stabilnej firme, príjemných kolegov a hlavne správneho šéfa. To všetko je možné. Niektorí ľudia však musia vystriedať doslova desiatky zamestnaní, kým natrafia na tú správnu firmu. Je bežné že absolventi stredných či vysokých škôl vydržia v prvej firme rok a potom zutekajú kamsi inde, hľadajú vhodné miesto. Možno naopak, patríš medzi tých, čo uvažujú o vlastnom podnikaní. Ak sa chceš dozvedieť viac, pozri si môj ďalší príspevok, výhody a nevýhody podnikania.