Rusko rozpútalo vojnovú mašinériu na Ukrajine akú Európa nezažila od II. svetovej vojny. Nie je to prvýkrát, už predtým viedlo Rusko vojnu v Donbase, Gruzínsku a Čečensku.

Vladimir Putin nasleduje filozofický nacizmus Alexandra Dugina. Ten hovorí o nadradenosti Ruského národa nad celým svetom, nutnosti vojensky si podmaniť krajiny v okolí Ruska, a cieľ vybudovať Euro-Ázijské impérium siahajúce od Dublina po Vladivostok, v ktorom bude nastolená diktatúra ultra-konzervativizmu.

Brániť sa nepriateľským vyhrážkam zo strany Ruska môžeme viacerými spôsobmi. Jedným z účinných spôsobov je ekonomika.

Každý z nás môže prispieť svojim dielom.

Tu je niekoľko tipov ako môžeš aj ty prispieť k zníženiu závislosti Slovenska na ruskom plyne, rope a elektrine, ktorá sa vyrába z plynu. Okrem toho pozitívne prispeješ aj k spomaleniu globálneho otepľovania.

Nasadni na bicykel

V mestách je automobil neraz prílišný luxus. Bicyklovanie je dobrý spôsob ako zdolať niekoľko kilometrov do školy, či práce každý deň. Vďaka bicyklu ušetríš peniaze a urobíš kus dobrej práce pre svoje zdravie a postavu. V Holandsku, v krajine s nie najlepším počasím, tvorí cyklistika až štvrtinu dopravy.

Cestuj vlakom, alebo autobusom

Sieť železníc a autobusových liniek je na Slovensku a v okolitých krajinách veľmi dobrá. Namiesto kupovania ruského benzínu do auta skús tentokrát prekonať vlastné pohodlie a cestovať hromadnou dopravou. Ak aj pocestuješ o čosi dlhšie, alebo tvoj spoj mešká, skús to brať ako výzvu. Spomeň si na milióny Ukrajincov, ktorí stratili svoje domovy, krajinu a často aj svojich blízkych. V neposlednom rade Rusko vyhlásilo za nepriateľa aj Slovenskú republiku. Čím menej peňazí do Ruska pošleme, tým menej peňazí pôjde na zbrojenie.

Ak kuriér, tak na bicykli

Zváž, či je naozaj nevyhnutné nechať si jedlo doviesť kuriérom. Ak si jedlo/tovar predsa len necháš doniesť, pokiaľ je to možné, uprednostni cyklo kuriéra.

Nechaj smartfón v noci spať

Na noc prepni smartfón do úsporného režimu. Batéria tak vydrží omnoho dlhšie a spotrebuje menej energie.

Prejdi na LED žiarovky

Znie to už ako samozrejmosť, avšak stále mnohí z nás šetria na cene lacnej žiarovky a o to viac platia za elektrinu. Nahraď klasické svietidlá úspornými LED žiarivkami. Vydržia oveľa dlhšie a ušetria ti až 90% nákladov za elektrinu.

Ušetri na kúrení

Mrznúť nemusíš, stačí si zvyknúť na to, že na seba prehodíš deku, alebo ďalšiu vrstvu oblečenia. Zníženie izbovej teploty o jeden stupeň ušetrí až 6% energie. Pre zdravú izbovú klímu stačí v obývacích izbách 20°C a v kuchyni 18°C.

Vetraj krátko a intenzívne

Pri vetraní je lepšie vypnúť kúrenie a dokorán otvoriť okná. Vzduch sa tak rýchlo vymení a steny zostanú teplé. Vetranie cez pootvorené okno a súčasne kúrenie predstavuje obrovské plytvanie.

Mikrovlnku použi len na maličkosti

Už pri dvoch porciách spotrebuje mikrovlnka viac energie ako sporák. Rozmrazovanie v mikrovlnke míňa príliš veľa energie. Potraviny radšej vyber z mrazničky dostatočne včas pred varením.

Zakrývaj hrniec pri varení

Pri varení zakrývaj hrniec pokrievkou, aby neunikalo teplo.

Neotváraj rúru keď pečieš

Pri každom otvorení dvierok na rúre uniká približne 25% tepla. Jedlo radšej pozoruj zvonku a menej skúšaj.

Využi všetko teplo

Aj keď je to často napísané v recepte, väčšinou je predhriatie rúry zbytočné (výnimkou sú špeciálne cestá). Rovnako ušetríš energiu, keď vypneš rúru niekoľko minút pred dopečením, teplo v rúre stále zostáva.

Zatváraj chladničku

Nenechávaj dlho otvorené dvere na chladničke. Najmä v teplých dňoch sa tak z nej stráca veľa chladu.

Per na nižších teplotách

Práčka je jedným z energeticky najnáročnejších spotrebičov. Úsporu energie dosiahneš praním na nižších teplotách vody. Pri bežnom praní bežne stačí teplota 30°C. Vyváranie detských plienok taktiež nie je nevyhnutné, pretože väčšina baktérií neprežije teplotu 60°C.

Prádlo suš na slnku

Sušičky bielizne sú žrútmi energie. V štvorčlennej domácnosti spotrebujú až stovky kilowatt hodín elektriny. Ak je to možné, vyves prádlo von na čerstvý vzduch.

Autor Patrik Lučan dňa 11. marec 2022.
Chyba v článku? Napíšte nám