Koľko prianí v našom živote ostáva nesplnených, nedokončených? Vačšina z nás to pozná. Na začiatku stojí pevné odhodlanie že to zvládnem. Ale postupom času z tohoto odhodlania ubúda a cieľ prestáva mať reálne kontúry. Prečo? Pretože nastupuje strach, obavy z neúspechu a zo zlyhania.

Vravíme si: „Radšej to nechám na iný deň, nejdem sa to toho púšťať. Čo ak zlyhám? Čo na to povedia iní? Určite ma vysmejú! Strápnim sa!“ Je to však naozaj tak? Sú naše obavy zo zlyhania výsmechu a strápnenia sa až také reálne?

Je strach negatívna emócia?

Samotný strach nemusí byť zlý. Je prirodzenou reakciou človeka na ohrozenie. Vo svojom pozitívnom zmysle nás môže strach podnecovať k lepším výkonom, k prekonaniu svojej pohodlnosti alebo samého seba. Častokrát pociťujeme strach z niečoho neznámeho. Akonáhle sa nám podarí úspešne zvládnuť situáciu, z ktorej máme obavy, strach sa rozplynie. V prípade, ak by sa mala situácia opäť opakovať, strach z nej by bol menší alebo by sme ho vôbec nepociťovali.

„Ak robíme chyby, hovoríme tomu zbieranie skúseností.“ Oscar Wilde

Jedným z najčastejších strachov u ľudí je obava zo zlyhania a s ňou spojená reakcia nášho okolia. Čo je zlé na samotnom zlyhani? Nie sú to práve omyly a chyby cez ktoré sa človek stáva silnejším, skúsenejším a rastie? Taký je reálny život sínusoida raz ste hore raz dolu. Strach z neúspechu nie je jediný s ktorým sa človek musí vyrovnať počas svojho života. Človek by sa mal vo svojom živote naučiť vysporiadať sa z neúspechom, poučiť sa z neho a ísť ďalej.

Kritika okolia

Treba si položiť otázku, kto sú ľudia v mojom okolí čo ma tak súdia? Sú ich kritériá na osi správne/nesprávne dobré/zlé naozaj objektívne? Sústredte sa vždy iba na objektívnu kritiku. Tá vám pomôže rásť. Nik z nás nie je neomylný a vie všetko. Chyby a zlyhania nie sú trvalý stav.

Nie som náhodou ja svojim najväčším nepriateľom?

Mnoho ľudí si tento fakt v skutočnosti neuvedomuje. Častokrát viní svoje okolie za svoje neúspechy. Strachom, že by sme mohli urobiť niečo zle sa len sami pred sebou ospravedlňujeme, aby sme nemuseli vyjsť zo svojej komfortnej zóny a niečo urobiť. Neustále vŕtanie sa v minulosti, čo človek mohol urobiť inak a neurobil, prípadne katastrofické scenáre do budúcnosti, podporované sebaobviňovaním a podceňovaním nikam nevedú.

„Znovu a znovu robte to, čoho sa obávate… to je ten najrýchlejší spôsob, ako prekonať strach.“ Dale Carnegie

Na druhej strane, odkiaľ može človek zistiť, či ten strach bol odôvodnený, pokiaľ sa mu nevystaví? Sú vždy dve možnosti ako sa vyrovnať zo strachom. Buď pred ním zutekáme (nájdeme si výhovorky prečo sa to nedá), alebo sa mu vystavíme a budeme bojovať. Tým sa zvýši aj sebadôvera.

Na záver pekná myšlienka o strachu: „Všetko, po čom túžite, je na druhej strane strachu.“ Jack Canfield