Reklama na pôžičky Quatro má výstižné heslo: „Splácať je jednoduchšie ako šetriť”. Ak berieme do úvahy fakt, ako uvažuje mnoho ľudí, je to trefa do čierneho. Bohužiaľ, realita je úplne iná a ten, kto si myslí, že pôžičkami sa vždy dá kúpiť lepší život, zabúda na to, že každá dlžoba sa raz musí vrátiť a to aj s úrokmi.

Reklamy na pôžičky sú plné radosti a predstáv, ako si ľudia dokážu splniť svoje najtajnejšie sny. Dnes sa z pôžičiek stal životný štýl pre spotrebiteľov a perfektný obchod pre splátkové spoločnosti. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako funguje systém úverov, kto na tom stráca, kto bohatne a ako si možno plniť vlastné sny bez zadlžovania sa.

Keď chamtivosť víťazí

Predaj pôžičiek je veľakrát o emóciách, nie o zdravom rozume. Všetky úverové spoločnosti nám ponúkajú lákavú predstavu toho, ako si môžeme svoj sen okamžite užívať. Kúpte si byt, televízor, či auto ešte dnes a splácať začnete až zajtra - lákadlo, ktoré funguje na mnohých z nás. A vieš prečo? V rozprávkach a v učeniach náboženstiev sa tomu hovorí chamtivosť. Dnes slovo chamtivosť akosi nepočuť, pretože v nás vyvoláva veľmi nepríjemné pocity, som však presvedčený, že vystihuje podstatu veci. Pretože sme chamtiví, chceme niečo vlastniť hneď a nečakať do zajtra aj napriek tomu, že nejde o životne dôležitú vec. Nie je to však iba hriech proti Bohu, ako to hovoria náboženstvá, je to v prvom rade hriech proti sebe samému. Ak chcem okamžite niečo získať, musím zaplatiť oveľa vyššiu hodnotu. Radosť, ktorá príde s kúpou novej veci však rýchlo vystrieda záväzok, ktorý na seba beriem do dlhej budúcnosti. Nedočkavosť nás robí neslobodnými a chudobnejšími, to príjemné chceme mať hneď, nepríjemné si odkladáme do nedohľadna. Zákon prírody je však neporaziteľný, vždy príde chvíľa veľkého zúčtovania.

Ako strácame na pôžičkách

Príklad: Beriem si pôžičku

Tvoj sen: Chceš si kúpiť notebook za 900 €. Zoberieš pôžičku od splátkovej spoločnosti na dva roky, pričom výška pravidelných mesačných splátok výjde na 45,37 €. Za tri roky tak namiesto 900 € zaplatíš celkovo 1.089 €.

Cena tvojho sna: 900 €
Doba splácania: 2 roky
Úroková miera: 19%
Mesačná splátka: 45,37 €
V skutočnosti zaplatíš: 1.089 €
Preplatíš: 189 €

Príklad: Sporím si

Tvoj sen: Chceš si kúpiť notebook za 900 €. Namiesto splácania pôžičky sa rozhodneš dva roky pravidelne každý mesiac odkladať 45,37 €. Vďaka spreniu sa ti podarí získať na úrokoch 29 €.

Mesačný vklad: 45,37 €
Doba sporenia: 2 roky
Úroková miera: 2,50%
Nasporená suma s úrokmi: 1.118 €
Získaš: +29 €

Šetri a budeš bohatší

Pozri si teraz oba uvedené príklady ešte raz. Kým v prvom prípade preplatíš 189 € v druhom prípade pri sporení zarobíš 29 €, spolu je to 218 €. Nakoľko pôžičky sa splácajú v mesačných splátkach, neraz si tento výrazný rozdiel nevšimneme. Ak počkáš a svoj sen si kúpiš až o dva roky, nielenže ušetríš spomínaných 218 €, ale je možné, že cena spomínanej veci bude nižšia. Jediná otázka ťa delí od toho, ktorou cestou sa vybrať: Ak notebook nepotrebuješ kvôli práci, alebo aby si mal vhodné podmienky na písanie diplomovky, stojí za to zaplatiť naviac 218 €? Na bežne platenej brigáde možno 218 € zarobiť za 80 hodín práce, teda rovných desať pracovných dní, ešte inak povedané, dva týždne prázdnin.

Krysie preteky

Keď som bol na vysokej škole, nemyslel som na pôžičky, no bola to pre mňa celkom vzdialená téma. Moji rodičia boli v tom až po uši. Neustále nariekali ako málo peňazí majú a neustále sa viac zamotávali do nových a nových pôžičiek. Strácali nielen peniaze, ale aj vlastnú slobodu. Z toho, čo mesačne zarobili muselí stále väčšiu časť dávať na splátky. Boli ako krysy uväznené v kolotoči, nech utekali akokoľvek rýchlo, stáli na mieste. Pri každom pomyslení na pôžičku treba brať do úvahy hodnotu, ktorú strácaš. V našich príkladoch je to 1.091 €, čo je suma za ktorú sa dá splniť ďalší sen. Teda možno mať dva sny za cenu jedného. Stačí sa pritom riadiť zdravým sedliackym rozumom našich starých rodičov - že to čo našetrím je moje a to čo si požičiam vrátim aj s úrokmi. Nerozvážne brané pôžičky nás nielenže oberajú o časť rodinného rozpočtu ale aj o slobodu. Preto si nikdy, pokiaľ je to možné, zbytočne nepožičiavajte.