Nedávno mi známy hovoril ako je rád, že môže byť na škole, užívať si lacné cestovné, zľavy v módnych obchodoch a zúčastňovať sa študentských zábav. Uvažoval som ako je možné byť na škole, ktorá ho vlastne ani nebaví. Nemyslím si, že študentské zľavy sú naozaj také lukratívne ako sa zdá. Je to len malá výpomoc pre tých, čo sa rozhodli obetovať 5 až 6 rokov štúdiu na vysokej škole namiesto zarábania peňazí. Pochopil som, že pre takýto typ večných študentov je to hlavne o výhodách, ktoré ponúka vlastná rodina. Predĺžiť si mladosť je super, mladými sa cítime hlavne vtedy, keď sa o nás bez výčitiek starajú naši rodičia. Bývať v rodičovskom byte v Bratislave, nemať starosti s účtami, hypotékou, netlačiť sa v byte so spolubývajúcim a mať doma spokojných rodičov, ktorí svoje dieťa chcú vidieť ako študuje VŠ,... to je luxus, pre ktorý sa im oplatí vytrpieť tých pár prednášok a neúspešne napísaných testov. To, že pri pohľade na prvú výplatnú pásku sa zdá byť zlacnené cestovné smiešnou sumou, nie je dostatočným motívom hľadať si radšej nejakú prácu.

Štúdium za bránou univerzity

Vyskúšal som viacero škôl, ale až neskôr som sa presvedčil, že plniť úlohy, vtesnať sa do predstáv profesorov a písať testy bolo pre mňa utrpením. Aj keď sa hovorí, že život za bránami univerzít a škôl je oveľa ťažší, neodradilo ma to od zámeru vyskúšať ho celkom inak ako väčšina mojich spolužiakov. Nevrhol som sa po dobre platenej práci vo veľkej korporácii, ani po fasa výhodách v malých firmách. Po rokoch strávených na škole, kedy som zarábal len veľmi málo, sa naskytli síce lákavé ponuky, avšak bez skúseností a praxe som mal perspektívu iba monotónnej práce za počítačom. Táto predstava ma nikdy nelákala. Rozhodol som sa ísť vlastnou cestou, začať podnikať v malom, byť večným študentom na voľnej nohe, ktorý sa namiesto teórií v uzavretých knižniciach, bude učiť všelijakým rozmanitým veciam naokolo. Učiť sa programovať, písať projekty, vedieť pozorne čítať zmluvy, rozhliadnúť sa kde a čo vybaviť, naučiť sa rozlišovať kto je klamár a podvodník, kto iba tára a nič nerobí, princípy moderného umenia, ako funguje marketing, čo je ekonómia, kde vyňúrať dôležité informácie... to je škola, ktorej výhody človek spozná až po dlhšom čase. Kým ostatní si užívajú pohľad na prvé výplatné pásky a chodia na dovolenky, ja som sa rozhodol získať vedomosti o veciach vlastnou cestou a obetovať pre to viac ako iba voľný čas po práci.

Byť tak večným študentom...

Veľakrát si myslíme, že po vyštudovaní školy už nič nemusíme robiť, že sa konečne zbavíme jedného veľkého problému - učenia. Očakávame, že budeme konečne odmenení v podobe dobre platenej práce, dovoleniek a zábavy. Byť večným študentom je o slobode, o tom, že svoj život a svet okolo seba môžeme čoraz viac pretvárať podľa vlastných poznatkov a predstáv (a nie podľa predstáv nadriadených)... Nebyť rádovým zamestnancom a vybrať si slobodné podnikanie (živnosť, vlastná firma a pod...) je pre mňa neustálym učením. Viem, že nie každého takáto neistota dokáže naplniť. Pre večného študenta nie je dôležité, či poznatky získa v škole, v práci alebo doma, dôležité je chcieť sa neustále meniť a vzdelávať, nadobúdať nové a nové schopnosti. Som večný študent a čo ty?

Online vzdelávanie

Vyber si z desiatok rôznych tém od bezplatných jazykových kurzov, cez matematiku, programovanie až po sociológiu. Učenie prebieha pomocou videí a zábavnou interaktívnou formou. Väčšina webov ponúka ucelený plán štúdia. Po dosiahnutí zadaného počtu bodov alebo absolvovaní záverečného testu je možné dokonca získať certifikát.

Autor Patrik Lučan dňa 23. apríl 2020.
Chyba v článku? Napíšte nám