Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Sociálne dávky. Čo si myslíme a čo je pravda?

Rómovia kradnú sociálne dávky - všeobecne rozšírený predsudok odhaľuje našu neznalosť. Sociálny systém bol vytvorený práve za účelom, pre ktorý ho dnes kritizujeme.

Nech sa nám zdá sociálny systém akokoľvek nespravodlivý, jedno je jasné. Ak by neexistoval, naša spoločnosť by čelila vážnym sociálnym a bezpečnostným rizikám.

Nikto z nás nevie, kedy bude potrebovať pomoc štátu. Strata zamestnania, smrť príbuzných, obeť podvodu, autonehoda,... to je iba niekoľko životných situácií, do ktorých sa počas svojho života môže dostať každý z nás. Štát poskytuje pomoc v hmotnej núdzi nie na základe zásluh, ale na základe solidarity s ľuďmi bez finančného príjmu a majetku. Krajiny s fungujúcim solidárnym sociálnym systémom sú najlepšie fungujúce štáty sveta s najnižšou mierou celkovej chudoby.

Prevencia kriminality

Ekonómovia hovoria jasne, čím viac ľudí má peniaze, tým sa žije celej spoločnosti lepšie. Štáty, ktoré sa nestarajú o chudobných ľudí, musia o to viac peňazí vynakladať na bezpečnosť. Čo zostane chudobnému bez vzdelania, majetku a šance zamestnať sa, keď mu spoločnosť neponúkne žiadnu pomoc? V oblastiach s veľkým počtom chudobných ľudí vždy narastá aj kriminalita. Chudoba je vhodným podhubím pre organizovaný zločin, ktorý môže prerásť do celonárodného ako aj medzinárodného problému, napríklad sicílska mafia, juhoamerické kokaínové kartely, americké černošské gangy v predmestkých getách. Bojovať proti takejto kriminalite je pre štát veľmi drahé.

Populizmus zlých politikov

Politika strany Kotleba ĽSNS vyzýva k tomu, aby štát prestal vyplácať sociálne dávky Rómom v osadách. Fakt, že výdavky štátu na mnohopočetné rómske rodiny sú v porovnaní s ostatnými výdavkami štátu priam zanedbateľné sme písali v článku Rómovia nekradnú sociálne dávky, tvrdia štatistiky. Ak by sa Kotlebovcom podarilo presadiť ich politickú agendu, Slovensko by stálo pred bezpečnostným problémom ako aj vážnym medzinárodným škandálom. Posilnenie polície, nákup technických prostriedkov a medzinárodné súdne procesy proti Slovensku by nás finančne stáli neporovnateľne viac než sociálne dávky dnes vyplácané týmto rodinám.

Overené riešenie

Zjednodušene povedané, sociálne dávky sú jedným z nástrojov, ktorým si kupujeme vlastný pokoj a bezpečnosť. Máme ich preto, aby chránili nás, väčšinovú spoločnosť.
 

Horúce témy

10 krokov ako zvládnuť daňové priznanie 2020

V nasledujúcih krokoch ti ukážeme postup ako úspešne zvládnuť daňové priznanie študenta a ako požiadať o vrátenie daní do konca marca 2020.

Rómovia nekradnú sociálne dávky, tvrdia štatistiky.

Do rómskych osád putujú len 3 percentá sociálnych dávok, zvyšnú väčšinu poberajú Slováci.