Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Kotleba vo vláde rozpúta ekonomické peklo

Nezamestnanosť, zruinovaný štátny rozpočet a sociálne nepokoje. Takto by Slovensko vyzeralo ak by Kotlebovci realizovali svoju prestavu štátu.

Odchod z Európskej únie, obmedzenie sociálnych dávok, ozbrojené milície v uliciach, uzavretie štátnych hraníc - toto sú hlavné volebné ciele strany Kotleba - Ľudová Strana Naše Slovensko.

Mýtus o sebestačnosti Slovenska

V prvom rade si treba uvedomiť, že Slovensko so svojimi 5 miliónmi obyvateľov je malá a slabá krajina v medzinárodnej politike. Hovoriť o sebestačnosti je pomýlená predstava. Naša krajina nikdy v histórii skutočne sebestačná nebola a ani na to nemá žiadne predpoklady. Slovensko nemá ani dostatok nerastných surovín, ani podnebie na pestovanie všetkých druhov plodín, ani technológie a expertov a ani vojenskú silu na sebaobranu. Slovensko je na okolitých krajinách hospodársky aj politicky závislé.

Ako by vyzerala slovenská ekonomika, ak by sa Kotlebove vízie premenili v skutočnosť? Prešli sme jednotlivé body volebného programu ĽSNS a simulujeme dôsledky jednotlivých krokov.

Odchod z EU a NATO

Odchod z Európskej únie spôsobil, že všetky hranice sa uzavreli. Návšteva Poľska ale aj Českej republiky je možná už iba s pasom. Vystúpenie z NATO má za následok prezbrojenie a zväčšenie slovenskej armády, čo predstavuje obrovskú finančnú záťaž na ktorú štátny rozpočet nestačí.

Náhle zdražovanie

Obnovenie hraníc spôsobilo náhle zdraženie produktov, keďže veľká časť produktov pochádza zo zahraničia. Naše si nedáme a cudzie nechceme, tvrdí Marián Kotleba. Vláda uvaľuje clá na zahraničný tovar tvrdiac, že to čo sme doteraz dovážali, si môžeme vyrobiť doma. Ako prvé sa zvyšujú ceny základných potravín. Odchodom z EU sa zmenili aj obchodné podmienky so zahraničnými dodávateľmi. Kým sme boli členom silnej Európskej únie, podmienky sme si vyjednávali spoločne s veľkými štátmi. Teraz sme na to sami a oslabení. Dovoz potravín, oblečenia, benzínu aj elektroniky zdražel.

Astronomická nezamestnanosť

Uzavretie hraníc s EU spôsobilo komplikácie najväčším výrobcom automobilov a logistickým centrám pre potraviny a elektroniku, ktoré zo Slovenska vyvážali tovar do okolitých krajín EU. Zahraniční výrobcovia zatvárajú svoje továrne na Slovensku a presúvajú sa do okolitých členských krajín EU. Až štvrť milióna Slovákov, pôvodne pracujúcich pre automobilky a ich subdodávateľov, stráca zamestnanie. Nezamestnanosť stúpla na astronomických 19 percent, podobne ako to bolo za Mečiara v 90. rokoch. Opäť sa hovorí o hladových dolinách na Kysuciach, Orave a Horehroní.

Zhoršenie zdravotného stavu

Vláda schvaľuje odmietanie očkovania. Vo zvýšenom množstve sa začínajú objavovať choroby, ktoré boli už úplne prekonané ako mor, či turberkulóza. Tieto choroby majú často smrteľné následky. Neočkované deti predstavujú zdravotné riziko pre ostatných ľudí. Výdavky štátu na zdravotníctvo stúpajú, pričom zdravotný stav populácie sa následkom odmietania očkovania zhoršuje.

Sociálne neistoty

Odchod automobiliek, strata veľkých zahraničných investícií a následné zvýšenie nezamestnanosti vytvára tlak na štátny rozpočet. Štát stráca príjem z daní ale musí vo veľkom vyplácať sociálne dávky, zbrojiť armádu a napĺňať štátne podniky zamestnancami. V štátnom rozpočte nie je dostatok peňazí. Kotlebova vláda si preto peniaze požičala zo zahraničia. Vláde nezostalo nič iné, než zobrať nevýhodnú pôžičku, nakoľko ako odídenec z EU s vysokou nezamestnanosťou nie sme dôveryhodná krajina pre zahraničné banky. Inflácia rastie, ceny stúpajú, platy stagnujú. Frustrácia z nezamestnanosti vytvára napätie medzi ľuďmi a v ich rodinách.

Nebezpečné ulice

Rozširujúca sa chudoba, najmä na strednom a východnom Slovensku, má za následok vyššiu kriminalitu bielych. KOTLEBA nasadzuje na ulice svoje ľudové milície, ktoré majú zabezpečiť poriadok. Ľudia však namiesto bezpečia pociťujú strach. Bývalí vyhadzovači z diskoték, skinheadi a futbaloví bitkári tak dostali právomoc hliadkovať v mestách. Bez profesionálneho tréningu a zodpovednosti za svoje činy sú hrozbou pre každého, kto na nich pôsobí podozrivo. Rovnako ako v 90. rokoch sa stávajú bežným fyzické útoky proti cudzincom. Zahraniční imigranti, inžinieri a manažéri, ktorí dlhodobo pracovali na Slovensku, postupne opúšťajú krajinu.

Strata slobody

Priestor na diskusiu o stave štátu a spoločnosti nahradili pravidelné televízne príhovory k národu, v ktorých Marián Kotleba tvrdí, že za neúspechy vlády môže americký miliardár Soros, Európski imperialisti, cigáni, buzeranti a liberáli. Vláda zakázala činnosť mimovládnych organizácií, má kontrolu nad kultúrnymi podujatiami a zaviedla cenzúru médií. Situácia pripomína august 1968, vláda tvrdo potlačuje akúkoľvek snahu o odpor, v uliciach sú rozmiestnené milície. Sloboda hrá dôležitú úlohu pri ekonomickom rozvoji, kotlebovcom však tento fakt uniká. Je iba otázkou času kedy sa v neslobodnom Slovensku naplno prejaví úpadok hospodárstva.

Odliv mozgov

Vzdelaní ľudia opäť vo veľkom odchádzajú do zahraničia. Ich cieľom sú krajiny EU, ktoré nielenže ponúkajú lepšie platové ohodnotenie, sú aj bezpečnejším a perspektívnejším miestom na založenie rodiny. Ekonomika je v zúfalom stave. KOTLEBA prichádza s návrhom umožniť vycestovanie zo Slovenska len na základe špeciálneho povolenia. Vo väčšine prípadov sú povolenia zamietnuté, aby sa zabránilo odlivu vzdelaných ľudí do zahranićia. Cestovanie sa stáva luxusnou výsadou iba pre verných členov strany, tak ako za čias komunizmu. Slovensko sa opãť stáva čiernou dierou Európy. 

Záver?

Hore popísaná fikcia vychádza zo skutočného programu ĽSNS a z historických udalostí, ktoré nasledovali po zavedení podobných opatrení v iných krajinách. Nech už sú súčasné politické strany akýmkoľvek sklamaním, ani jedna z nich nemá v programe tak formulovanú deštrukciu spoločenského zriadenia ako práve Kotleba.

Dnešná situácia vyzerá nasledovne. Niekto ťa okradol a si z toho nešťastný - to je v realite tvoj pocit z posledných vlád. Ty však ideš za iným človekom, ktorý ťa zbije do krvi a zoberie všetky osobné doklady - to je Kotleba. Je dôležité zamyslieť sa nad tým, či chceme padnúť ešte viac než sme, alebo či chceme vyťažiť maximum z toho, čo nám v štáte ešte zostalo.

Horúce témy

10 krokov ako zvládnuť daňové priznanie 2020

V nasledujúcih krokoch ti ukážeme postup ako úspešne zvládnuť daňové priznanie študenta a ako požiadať o vrátenie daní do konca marca 2020.

Rómovia nekradnú sociálne dávky, tvrdia štatistiky.

Do rómskych osád putujú len 3 percentá sociálnych dávok, zvyšnú väčšinu poberajú Slováci.