Odchod z Európskej únie, obmedzenie sociálnych dávok, ozbrojené milície v uliciach, uzavretie štátnych hraníc - toto sú ciele strany Kotleba - Ľudová Strana Naše Slovensko, ktorá v parlamentných voľbách 2020 získala takmer 8% hlasov.

Pandémia korony je iba slabý odvar Kotlebu

Niekoľko mesiacov koronakrízy nám dáva dôkaz, že zavretie hraníc nás nielenže oberá o možnosť cestovať, ale má aj negatívny dosah na našu ekonomiku. Pozrime sa na to, aká katastrofa by nastala, ak by šialenci od Kotlebu prevzali moc.

Mýtus o sebestačnosti Slovenska

V prvom rade si treba uvedomiť, že Slovensko so svojimi 5 miliónmi obyvateľov je malá a slabá krajina v medzinárodnej politike. Hovoriť o sebestačnosti je pomýlená predstava. Naša krajina nikdy v histórii skutočne sebestačná nebola a ani na to nemá žiadne predpoklady. Slovensko nemá ani dostatok nerastných surovín, ani podnebie na pestovanie všetkých druhov plodín, ani technológie a expertov a ani vojenskú silu na sebaobranu. Slovensko je na okolitých krajinách hospodársky aj politicky závislé.

Analyzovali sme volebný program strany ĽSNS a predvídame dôsledky jednotlivých krokov.

Odchod z EU a NATO

Volebný program ĽSNS - Vystúpime z Európskej únie. Vystúpime z NATO.

Odchod z Európskej únie spôsobil, že všetky hranice sa uzavreli. Návšteva Poľska ale aj Českej republiky je možná už iba s pasom. Vystúpenie z NATO má za následok prezbrojenie a zväčšenie slovenskej armády, čo predstavuje obrovskú finančnú záťaž na ktorú štátny rozpočet nestačí.

Náhle zdražovanie

Volebný program ĽSNS - Vystúpime z Európskej únie. Obnovíme ochranu štátnych hraníc.

Obnovenie hraníc spôsobilo náhle zdraženie produktov, keďže veľká časť produktov pochádza zo zahraničia. Naše si nedáme a cudzie nechceme, tvrdí Marián Kotleba. Vláda uvaľuje clá na zahraničný tovar tvrdiac, že to čo sme doteraz dovážali, si môžeme vyrobiť doma. Ako prvé sa zvyšujú ceny základných potravín. Odchodom z EU sa zmenili aj obchodné podmienky so zahraničnými dodávateľmi. Kým sme boli členom silnej Európskej únie, podmienky sme si vyjednávali spoločne s veľkými štátmi. Teraz sme na to sami a oslabení. Dovoz potravín, oblečenia, benzínu aj elektroniky zdražel.

Astronomická nezamestnanosť

Volebný program ĽSNS - Obnovíme ochranu štátnych hraníc.

Uzavretie hraníc s EU spôsobilo komplikácie najväčším výrobcom automobilov a logistickým centrám pre potraviny a elektroniku, ktoré zo Slovenska vyvážali tovar do okolitých krajín EU. Zahraniční výrobcovia zatvárajú svoje továrne na Slovensku a presúvajú sa do okolitých členských krajín EU. Až štvrť milióna Slovákov, pôvodne pracujúcich pre automobilky a ich subdodávateľov, stráca zamestnanie. Nezamestnanosť stúpla na astronomických 19 percent, podobne ako to bolo za Mečiara v 90. rokoch. Opäť sa hovorí o hladových dolinách na Kysuciach, Orave a Horehroní.

Zhoršenie zdravotného stavu

Volebný program ĽSNS - Zrušíme sankcie za odmietnutie očkovania. 

Vláda schvaľuje odmietanie očkovania. Vo zvýšenom množstve sa začínajú objavovať choroby, ktoré boli už úplne prekonané ako mor, či turberkulóza. Tieto choroby majú často smrteľné následky. Neočkované deti predstavujú zdravotné riziko pre ostatných ľudí. Výdavky štátu na zdravotníctvo stúpajú, pričom zdravotný stav populácie sa následkom odmietania očkovania zhoršuje.

Sociálne neistoty

Volebný program ĽSNS - Prácu všetkým. Zníženie daní na 15%.

Odchod automobiliek, strata veľkých zahraničných investícií a následné zvýšenie nezamestnanosti vytvára tlak na štátny rozpočet. Štát stráca príjem z daní ale musí vo veľkom vyplácať sociálne dávky, zbrojiť armádu a napĺňať štátne podniky zamestnancami. V štátnom rozpočte nie je dostatok peňazí. Kotlebova vláda si preto peniaze požičala zo zahraničia. Vláde nezostalo nič iné, než zobrať nevýhodnú pôžičku, nakoľko ako odídenec z EU s vysokou nezamestnanosťou nie sme dôveryhodná krajina pre zahraničné banky. Inflácia rastie, ceny stúpajú, platy stagnujú. Frustrácia z nezamestnanosti vytvára napätie medzi ľuďmi a v ich rodinách.

Nebezpečné ulice

Volebný program ĽSNS - Založíme domobranu. Rozšírime právo použiť zbraň. Všetkých imigrantov vyhostíme.

Rozširujúca sa chudoba, najmä na strednom a východnom Slovensku, má za následok vyššiu kriminalitu bielych. KOTLEBA nasadzuje na ulice svoje ľudové milície, ktoré majú zabezpečiť poriadok. Ľudia však namiesto bezpečia pociťujú strach. Bývalí vyhadzovači z diskoték, skinheadi a futbaloví bitkári tak dostali právomoc hliadkovať v mestách. Bez profesionálneho tréningu a zodpovednosti za svoje činy sú hrozbou pre každého, kto na nich pôsobí podozrivo. Rovnako ako v 90. rokoch sa stávajú bežným fyzické útoky proti cudzincom. Zahraniční imigranti, inžinieri a manažéri, ktorí dlhodobo pracovali na Slovensku, postupne opúšťajú krajinu.

Strata slobody

Volebný program ĽSNS - Prešetríme činnosť mimovládnych organizácií. Zavedieme kontrolu obsahu vysielania médií. 

Priestor na diskusiu o stave štátu a spoločnosti nahradili pravidelné televízne príhovory k národu, v ktorých Marián Kotleba tvrdí, že za neúspechy vlády môže americký miliardár Soros, Európski imperialisti, cigáni, buzeranti a liberáli. Vláda zakázala činnosť mimovládnych organizácií, má kontrolu nad kultúrnymi podujatiami a zaviedla cenzúru médií. Situácia pripomína august 1968, vláda tvrdo potlačuje akúkoľvek snahu o odpor, v uliciach sú rozmiestnené milície. Sloboda hrá dôležitú úlohu pri ekonomickom rozvoji, kotlebovcom však tento fakt uniká. Je iba otázkou času kedy sa v neslobodnom Slovensku naplno prejaví úpadok hospodárstva.

Odliv mozgov

Volebný program ĽSNS - Zrušíme jednostrannú politickú orientáciu na Západ.

Vzdelaní ľudia opäť vo veľkom odchádzajú do zahraničia. Ich cieľom sú krajiny EU, ktoré nielenže ponúkajú lepšie platové ohodnotenie, sú aj bezpečnejším a perspektívnejším miestom na založenie rodiny. Ekonomika je v zúfalom stave. KOTLEBA prichádza s návrhom umožniť vycestovanie zo Slovenska len na základe špeciálneho povolenia. Vo väčšine prípadov sú povolenia zamietnuté, aby sa zabránilo odlivu vzdelaných ľudí do zahranićia. Cestovanie sa stáva luxusnou výsadou iba pre verných členov strany, tak ako za čias komunizmu. Slovensko sa opãť stáva čiernou dierou Európy. 

Úpadok ako politický program ĽSNS

Hore popísaná fikcia vychádza zo zverejneného programu strany ĽSNS a z historických udalostí, ktoré nasledovali po zavedení podobných opatrení v iných krajinách. Nech už sú súčasné politické strany akýmkoľvek sklamaním, ani jedna z nich nemá úpadok hospodárstva v programe, tak ako práve Kotlebova ĽSNS.

Autor Patrik Lučan dňa 22. júl 2020.
Chyba v článku? Napíšte nám