Môj kamarát Tomáš bol celkom normálny chalan, ktorý po vyštudovaní vysokej školy hľadal uplatenie v živote. Býval s rodičmi v panelákovom byte, pracoval vo väčšej firme, večer rád zbehol na pivo do miestnej krčmičky a mal známych, ktorí ho vnímali ako príjemného, slušného a skromného mladíka. Mal však jeden osudový problém, chcel rýchlo a ľahko zbohatnúť.

Tomášov príbeh je varovaním nielen pred podvodníkmi, ktorí číhajú na nás, ale hlavne varovaním pred vlastnou naivitou. Rýchlo a jednoducho sa zbohatnúť nedá. Ak niekto tvrdí opak, vedome vás klame. Príbehy mladých ľudí čo rýchlo zbohatli sú iba čítaním na voľný čas, nie však príkladom do života.

Rýchlo a jednoducho sa zbohatnúť nedá. Ak niekto tvrdí opak, vedome vás klame.

Začalo to celkom nenápadne pred troma rokmi. Vtedy sa Tomáš zoznámil s dvoma mužmi, ktorí mu za požičanie 10 € sľúbili vrátenie 20 €. Tomáš im tieto peniaze dal a pravdu povediac ani nečakal, že mu ich niekedy vrátia. Keď sa mu však o týždeň ozvali a sľúbené peniaze vrátili, bol potešený. O nejaký čas sa situácia opakovala, požičali si od neho 20 € a do týždňa vrátili 35 €. Takto sa to začalo stávať pravidlom, sumy sa niekedy zvyšovali, inokedy boli len veľmi malé, nikdy však nebolo Tomášovi povedané na čo tie peniaze používajú. Vysvetlenie ani nečakal, hlavné bolo, že to celé akosi zvláštne funguje.

Prešiel rok. Tomáš si žil svoj bežný život, pomáhal rodičom, stretával sa s kamarátmi a našiel si novú priateľku. O svojom bočnom zárobku však nikomu nič nevravel. Požičiaval menšie ale z času na čas aj väčšie sumy peňazí, ktoré vždy aj so slušnou odmenou dostal naspäť. Dôvera medzi ním a neznámymi mužmi rástla a 100 či 200 € už nebola suma pri ktorej by váhal.

Jedného dňa muži predložili Tomášovi nápad založiť firmu a rozbehnúť zaručene výnosný obchod. Na rýchly rozbeh podnikania však potrebovali peniaze, avšak oveľa viac ako doteraz. Dodnes presne neviem koľko peňazí to bolo, išlo však o desiatky tisíc eur, za ktoré by si mohol kúpiť aj vlastný byt. Tomáš si požičal nielen z banky, ale tisíce eur zozbieral po malých čiastkach aj od mnohých známych. Ako dôvod neraz uvádzal vážnu operáciu.

Tomáš dostal od parťákov potvrdenie, v ktorom mu sľubujú vrátiť dlžnú čiastku. Do mesiaca však obaja zmizli, firma o ktorej hovorili neexistuje a mená ktoré uvádzali boli falošné. Všetky peniaze, ktoré Tomáš zarobil počas prvého roka spolu so svojimi úsporami a pôžičkami daroval týmto podvodníkom ako poslednú veľkú investíciu do firmy. Neboli to žiadni amatéri, vedeli, že sa im oplatí čakať rok, budovať v Tomášovi dôveru a až potom ho požiadať o veľké prachy.

Vďaka Tomášovej priateľke, ktorá postupne odhalila jeho tajomstvo, som sa dozvedel o tomto probléme. Nebolo ľahké presvedčiť ho, že muži, ktorých nevidel vyše roka mu peniaze už nikdy nevrátia a to aj keby sa ich podarilo postaviť pred súd. Dnes, keď už začal chápať, že doplatil na svoju naivitu, sa bude musieť zmieriť s tým, že najbližšie päť až desať rokov bude splácať peniaze svojim známym a banke. Namiesto zabezpečenia vlastnej budúcnosti bude pracovať pre budúcnosť niekoho iného.

Rozpoznávať podvodníkov nás škola nenaučí

Je ťažké pochopiť ako absolvent vysokej školy dokáže naletieť na sľuby v neuveriteľné zárobky. Zlodeji a podvodníci sa však dokážu presadiť len do takej miery do akej im dovolíme. Stratiť hlavu pre peniaze je dnes ľahké. Na takéto situácie nás žiadna škola nepripraví. 

Autor Patrik Lučan dňa 16. február 2013.
Chyba v článku? Napíšte nám