Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Proaktivita pri hľadaní práce počas štúdia sa jednoznačne oplatí

Ak sa nechceš dostať do situácie, že budeš musieť sedieť na izbe, za ten čas čo tvoji kamaráti vybehli do mesta, naštartuj sa a pusť sa do hľadania práce popri štúdiu.

Na slovenských vysokých školách sa to len tak hemží mladými, ambicióznymi študentmi, ktorí dennodenne bojujú o to, aby si mohli čo-to z vreckového od rodičov okrem internátu a cestovania navyše kúpiť. Každý centík sa teda určite zíde, avšak možnosti rodičov väčšiny týchto študentov sú už dávno na hranici. Ak sa teda nechceš dostať do situácie, že budeš musieť sedieť na izbe, za ten čas čo tvoji kamaráti vybehli do mesta, naštartuj sa a pusť sa do hľadania si práce popri štúdiu.

Ak si nie si istý, kde takú prácu hľadať, pokúsime sa ti priblížiť niekoľko možných riešení, ako byť v hľadaní úspešný.

1. Vyber si z inzerujúcich ponúk na internete alebo v tlači

Pre väčšinu mladých ľudí je internet ďalšou životnou dimenziou, každodennou súčasťou, ale aj veľkým pomocníkom pri získavaní potrebných informácií ku štúdiu. Pokús sa ho pri hľadaní príležitostnej práce využiť aj na to, aby si zašiel na stránky, na ktorých sa uverejňujú pracovné ponuky, a na všetky, ktoré ťa zaujmú, svedomito odpovedaj. Dávaj si stále veľký pozor na to, aké podklady od teba firma vyžaduje, aby si si nepremárnil šancu stretnúť sa so zamestnávateľom kvôli zbytočným chybám. Ak máš pochybnosti, ako sa píše životopis alebo motivačný list, zájdi aj na stránky, ktoré ti to jednoducho a zrozumiteľne vysvetlia.

Možno ťa od tohto spôsobu odrádza známy fakt, že množstvo takýchto ponúk práce inzerujú pochybné spoločnosti, ktoré študentom v konečnom dôsledku ani nemajú záujem ponúknuť prácu, chcú len prísť veľmi jednoducho k peniazom. Preto si daj záležať na tom, aby si si spoločnosť dôkladne preveril. Najprv si ju preklepni cez internet (Obchodný register, Živnostenský register, nájdi si skúsenosti so spoločnosťou vo vyhľadávačoch a fórach) a potom oslov aj svojich kamarátov, ktorí sa môžu s tebou podeliť so svojou skúsenosťou s danou spoločnosťou. A ver tomu, že sa medzi nimi nájde aj množstvo serióznych partnerov na spoluprácu.

2. Pokús sa ponúknuť firmám svoje vedomosti, skúsenosti, zručnosti

Nečakaj nečinne, kým ti niekto ponúkne prácu. Ak o tvojich kvalitách nikto nevie, len ťažko ti bude vedieť dať akúkoľvek ponuku. Preto ak ťa bavia jazyky, oslov prekladateľské agentúry alebo uverejni jednoduchý inzerát na internete, na nástenke v škole alebo v novinách a určite sa nájdu ľudia, ktorí budú mať záujem o to, aby sa zdokonalili aj vďaka tebe v cudzom jazyku.

Alebo ak sa vyžívaš v písaní textov, blogov, baví ťa práca so sociálnymi sieťami alebo máš iné zaujímavé nápady, ako sa vyjadrovať k akýmkoľvek problémom, vytvor zopár článkov a pošli ich do redakcií časopisov alebo portálov, s ktorými by ste si vedeli predstaviť spoluprácu. Ak v tebe uvidia šikovného mladého tvorcu, určite sa ozvú.

Ak sa aspoň trošku orientuješ vo svete financií a baví ťa hľadať najlepšie možnosti investovania, oslov dôveryhodné spoločnosti, ktoré na našom finančnom trhu pôsobia, a začni svoju kariéru už počas štúdiu, napr. ako finančný agent. Okrem slušného príjmu sa aj ty sám naučíš správne hospodáriť s peniazmi, čo sa ti určite zíde aj v ďalšom živote.

Ak dokážu chalani presedieť celé noci za počítačom a programovanie je pre nich obrovskou záľubou, je absolútna škoda, aby čakali na svoje prvé zamestnanie v tomto odbore až dovtedy, kým skončia školu. Mladé šikovné študentky môžu využiť svoj organizačný potenciál aj ako asistentky a získať tak aj veľmi cenné skúsenosti do praxe po skončení školy. Po šikovných mladých ľuďoch veľmi radi všetky úspešné firmy rýchlo siahnu. Len im treba dať o sebe vedieť.

3. Využi aj pomoc svojich kamarátov a známych

Určite už viacero tvojich kamarátov pracuje popri škole v rôznych firmách. Neboj sa ich teda poprosiť o pomoc, aby ti dali vedieť, ak natrafia na zaujímavú ponuku. Takouto formou môžeš získať aj cenné odporúčanie, ktoré v očiach zamestnávateľa môže znamenať veľmi veľa pre to, aby sa rozhodol ponúknuť prácu práve tebe.

Takže, hlavu hore a hor sa sebavedomo do hľadania vysnívanej práce popri škole. Tá sa môže stať výborným odrazovým mostíkom na to, aby si si rýchlo a bezbolestne dokázal nájsť zaujímavú prácu po štátniciach vďaka získaným skúsenostiam.