Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Prečo sme zavreli poradňu sociálneho štipendia

Ak chceme ďalej stránku Študentské financie vylepšovať a ponúkať vám aj nové a zaujímavé témy, musíme svoj čas rozdeliť inak, niekde ubrať a niekde pridať.

August a september tohto roku bol pre nás ťažký. Oveľa ťažší ako predošlý rok, keď o našej stránke vedelo menej ľudí. Celý čas sme sa snažili odpovedať na čo najväčšie množstvo otázok v poradni, popri tom komunikovať s novinármi, odborníkmi a aktualizovať texty týkajúce sa sociálneho štipendia, kvôli viacerým zmenám v zákone.

Študentské financie sú našou dobrovoľnou aktivitou, tvoríme ich vo voľnom čase, lebo cítime potrebu niečo na Slovensku zlepšiť. Sami ako bývalí študenti VŠ vieme, že získať dôležité informácie ohľadne možností financovať štúdium bolo neraz dosť ťažké, na študijnom oddelení neboli pracovníci k dispozícii každý deň a ak aj boli, nie vždy nám vysvetlili veci tak, ako by sme si my predstavovali. Ono je to pochopiteľné, študent, ktorý nikdy v živote nezažil komunikáciu s úradmi asi ťažko pochopí slovníku tetušiek za prepážkou, pre ktoré je to „tak jednoduché“. V našej poradni sme sa snažili radiť zrozumiteľným a ľudským spôsobom. Zabralo nám to však veľké množstvo času. Nik nám za poradenstvo neplatil. Na nikoho nevyskakovali agresívne reklamy, ktoré sa ani po dvoch kliknutiach myšou nedajú zavrieť.

Na každej fakulte vysokej školy je k dispozícii študijný referent pre sociálne otázky, ktorého náplňou práce je odpovedať na otázky študentov ohľadne sociálneho štipendia. Áno, viem, že aj medzi nimi sú ľudia, ktorým sa chce svoju prácu robiť precízne a ktorí svoju prácu iba jednoducho robia a nie všetci pristupujú k študentom práve najvľúdnejšie... každopádne je tu niekto, na koho sa môžete obrátiť a kto má právo rozhodnúť o výške štipendia.

Vďaka mnohým vašim otázkam sa nám darilo a aj darí neustále vylepšovať stránku, aktualizovať informácie a robiť ich zrozumiteľnejšími. Zdá sa, že dnes už nie je nevyhnutné, aby sme poradňu naďalej prevádzkovali v takej podobe ako doteraz. Myslím, že každý človek, ktorý chce alebo už študuje na vysokej škole, vie čítať a má trpezlivosť čítať pozorne články, ktoré o štipendiu publikujeme.

Okrem poradne sa treba pri tvorbe stránky venovať aj mnohým iným veciam, ktoré možno na prvý pohľad nevidíte, ale bez ktorých by to tu jednoducho neexistovalo. Ak chceme ďalej stránku vylepšovať a ponúkať vám aj nové a zaujímavé témy, musíme svoj čas rozdeliť inak, niekde ubrať a niekde pridať. To sú dôvody, pre ktoré sme sa dnes rozhodli nepokračovať v poradni (aspoň na nejaký čas). Naďalej vás budeme informovať o zmenách, ktoré súvisia so štipendiami, nikomu však nesľubujem, že budeme odpovedať individuálne. Ďakujeme za vašu dôveru a ospravedlňujeme sa tým, ktorí nedostali odpoveď na svoje otázky.

Aktualizované v máji 2013

V prípade, že ťa neodradil ani tento článok a odpoveď na svoju otázku si nenašiel nikde na našej stránke, alebo ti na študijnom oddelení odmietli priznať sociálne štipendium aj keď podľa tejto stránky máš na štipendium nárok, potom skús svoj problém čo najlepšie popísať a poslať nám ho na súkromný e-mail. Ak zistíme, že tvoja situácia si vyžaduje odbornú pomoc, pokúsime sa ti do týždňa odpovedať. Svoju otázku môžeš zaslať prostredníctvom tohto kontaktného formulára.