Študenti vysokých škôl sú ľudia, na ktorých sa veľakrát tí dospelí pozerajú z nadhľadu. Považujú ich stále za mladých, čo o živote veľa nevedia, čo nemajú starosti s bývaním, prácou, deťmi a účtami.

Bol som študentom a nezabudol som na to, že medzi študentami sú aj takí, ktorých študentský život je veľakrát ťažší ako život čo príde po škole. Ste to vy, čo máte peňazí dostatok, ale aj vy čo nedostávate peniaze od rodičov, máte ťažko chorých súrodencov a po nociach brigádujete. Byť vysokoškolákom znamená študovať odbory ktorým bežní ľudia vôbec nerozumejú. Na druhej strane, rozumiete vy tomu, čo je bežné? Rozumiete peniazom?

Čo nás v škole nenaučia

Školy nás pripravili na to, aby sme rozoznali užovku od vretenice, aby sme vedeli vypočítať kvadratickú rovnicu, alebo je obsahom knihy Chrám matky božej v Paríži. Nenaučili nás však základnej znalosti praktického života - finančnému vzdelaniu. Školy nás neučia rozumieť textom písaných malým písmom, nepovedia nám, že peniaze majú vplyv na naše zdravie, spôsob bývania, dokonca na to s kým sa priatelíme. Je dokázané, že chudobní ľudia majú menšie možnosti vzdelávania sa a tak sa nedokážu dostať von zo svojej chudoby. Mať viac peňazí znamená mať lepší prístup k vzdelaniu, vzdelanie prináša príležitosť zarobiť ďalšie peniaze a tak dookola. Informácie majú vysokú hodnotu aj na miestach, kde sa nepočíta v tisícoch eur, na internátoch a podnájmoch. Nemám na mysli iba informácie o tom, aké otázky budú na skúške ale aj o tom ako výhodne a najľahšie získať peniaze na realizovanie svojich snov.

Zlé peniaze, dobré peniaze

Pred niekoľkými rokmi som sám behal po chodbách filozofickej fakulty, prebehával očami plagáty na stenách a snažil som sa nájsť záchytný bod k tomu ako financovať svoje vysokoškolské štúdium bez nutnosti naplno sa zamestnať. Štát prostredníctvom svojich fondov dnes ponúka celkom slušné možnosti pre študentov. Dúfam, že stránka Študentské financie bude pre každého študenta hľadajúceho pomoc vstupnou bránou do sveta finančnej nezávislosti a lepšie získaného vzdelania. Nie nadarmo som vyššie spomínal biednu úroveň finančného vzdelania. Získať peniaze je jedna vec, dobre s nimi hospodáriť je už vec celkom iná. Získať správny pohľad na financie, na hodnotu peňazí je správnou cestou ako sa dostať aj k riešeniu otázok o svojej budúcnosti, o naplnení svojho života, o vlastných snoch a cieľoch. Ak si začnete uvedomovať hodnoty a porovnávať ich, možno zistíte, že pôžička môže byť oveľa výhodnejším riešením ako zanedbávanie študentských povinností kvôli práci, alebo si naopak uvedomíte, že odbor, ktorý študujete nie je to pravé orechové.

Byť slobodným a vzdelaným je najväčšou príležitosťou života.

Patrik Lučan
autor portálu Študentské financie

Autor Patrik Lučan dňa 16. február 2013.
Chyba v článku? Napíšte nám