Možno bude môj článok subjektívny, nakoľko aj ja patrím do skupiny občanov hlásiacich sa k stavu študentov. Často čítam príspevky, počúvam názory, aké to majú študenti ľahké.

Cestujú za polovičné náklady, v banke neplatia poplatky, vstupenky majú tiež za polovicu, dokonca im vracajú aj dane po podaní daňového priznania. A to, som ešte nehovorila o rečiach ako je nám dobre, keďže do školy takmer nechodíme, spíme do obeda aj cez pracovné dni (nielen cez víkendy). A tí, ktorí bývajú na internátoch sa zúčastňujú pravidelných legendárnych chodbovíc. Niektoré fakty môžu byť pravdivé, ale... Musím zdôrazniť aj inú stránku veci, ktorá sa týka študentov. Netuším, koľkých študentov - povaľačov poznáte vy, ale ja ich poznám len veľmi obmedzený počet. Pretože, ich mnohonásobne prevyšujú študenti s ambíciami. Študentský život nie je len vylihovanie na slnku. A preto si aj rozoberieme v zopár bodoch realitu:

Študentský život nie je len vylihovanie na slnku.

V prvom rade je to PRÁCA - BRIGÁDA: mnoho študentov pracuje. Napríklad, takí externisti denne chodia do roboty, odpracujú hodiny a podvečer sa ešte niekoľko hodín učia, aby v sobotu zvládli svoje skúšky. Alebo študenti- brigádnici. Je všeobecne známe, že hlavne brigádnici majú plat mizernejší ako ... (slovo si doplňte sami). Hlavne na východe mám skúsenosti, že hrubá mzda neprevyšuje ani sumu dvoch eur! Poviete si, že iste majú ľahkú robotu, keď im za to neplatia veľa. Ale omyl. Väčšina brigádnikov pracuje a potí sa rovnako tvrdo ako ktorýkoľvek zamestnanec v trvalom pracovnom pomere. A to ešte musím podotknúť, že väčšina brigád je manuálneho charakteru, často aj s vysokou zodpovednosťou, veľmi často na rovnakej úrovni ako pracovníci v trvalom pracovnom pomere a teda za oveľa nižšiu mzdu. Verím, že mi mnohí z vás budú argumentovať, že študenti nemusia pracovať, majú rodičov, nech im zaplatia. Neviem ako vy, ale mne je trápne pýtať od rodičov peniaze, keď chcem ísť von na ... (ehm, kofolu), kúpiť si nohavice alebo len proste platiť si svoje výdavky. Máte viac ako 20 rokov! A už dávno nie ste deti (aj keď chápem, že keď sa inak nedá, tak sa nedá a rodičovská výpomoc padne dobre). Avšak, väčšinu študentov, ktorých poznám, platia svoje výdavky pomocou vlastných zdrojov. Mobil, strava, nájomné, oblečenie, internát. Obdivujem ich.

Ďalší prípad je RODINA: tu by som chcela spomenúť študentov, hlavne študentky, ktoré majú deti, a predsa zvládajú chod domácnosti, dieťa i školu. Na mojej vysokej škole je úplne bežným javom vydatá študentka, po prípade aj s dieťaťom. Nie je ľahké zladiť rozvrh hodín s vlastnou rodinou. Dole klobúk pred nimi, pretože učiť sa na štátnice vedľa malého dieťaťa a aj zoštátnicovať je výkon. Áno, mohli sa rozhodnúť inak, ale rozhodli sa ako rozhodli, a napriek svojej mladosti dieťa zvládajú aj zároveň so školou.

A ako posledný príklad spomeniem VOĽNÝ ČAS: predstavte si, že ste študenti: od rána v škole, poobede na brigáde, podvečer píšete seminárku, učíte sa na skúšku (či zápočet). Chcelo by sa vám ešte večer zabávať? Asi málokomu. Sú to mladí ľudia, a ešte budú dosť makať na ceste menom „život". Prečo im to teda tak zazlievajú?

Áno, obdivujem študentov, ktorí pracujú, brigádujú (často sú to študenti, ktorí majú niekoľko brigád naraz), zvládajú domáce práce (prípadne už aj svoju rodinku) a medzitým chodia do školy a v indexe im svieti akákoľvek známka. Je to jedno, hlavné je, že zvládajú svoj život...