Hovorí sa, že mladosť je radosť s obrovskou perspektívou. Pravdou je však aj to, že práve študentský život prináša možnosti ako aj adrenalínové zážitky, ktoré chceme vyskúšať. Veď kedy inokedy ak nie dnes?

Na výške som mal spolužiačku, ktorá si cestu na internát skrátila krížom cez frekventovanú ulicu. Robila to pomerne často. V piatom ročníku sa jej to však stalo osudným. Auto idúce z neprehľadnej zákruty ju nabralo priamo spredu. Šťastím celej situácie bolo, že za svoju nerozvážnosť zaplatila iba polročným pobytom v nemocnici a ďalším pol rokom stráveným doma. Hrozilo, že štúdium na výške nedokončí a do života vstúpi na invalidnom vozíku. To nie je bohvieaká perspektíva...

Hľadanie životnej istoty

Každý z nás potrebuje nájsť v živote istotu, v láske, kariére, či v bývaní. Keď som mladý, zdravý a mám rodinu, ktorá hasí problémy, ľahko sa machruje o tom, aký som sebestačný a nezávislý. Sú však situácie, kedy sa jednotlivec nedokáže vlastnými silami ubrániť škodám, ktoré mu spôsobia prírodné alebo životné katastrofy.

Životné poistenie sa od čias starovekých Rimanov, kedy bolo vynájdené, v samej podstate nezmenilo. Poistením svojho života ponúkam svojim blízkym istotu, že ak sa so mnou niečo stane, bude im mať kto finančne pomôcť v ťažkých chvíľach. V dnešnej dobe je to poisťovňa, s ktorou uzatváram poistnú zmluvu. Môžeš si teraz vravieť, že poistenie budeš riešiť vtedy keď budeš zarábať a cítiť, že to skutočne potrebuješ. Nič proti pocitom, v čase keď si spomenieš na nejaké poistenie však už môže byť dosť neskoro. Poistiť svoj život má význam práve vtedy, keď si slobodný a zdravý. Počas svojho štúdia na VŠ som zažil nielen dlhodobé choroby viacerých spolužiakov ale aj jednu tragickú smrť. 

Čo je to investičné životné poistenie?

Suma peňazí, ktorú do spoločného fondu (poisťovne) zaplatíš sa prerozdelí medzi tých, ktorí sa stanú ťažko chorými alebo medzi rodiny pozostalých. Ak sa ti nič nestane, svoje peniaze vložené do poistky síce nedostaneš naspäť, ale naopak, užívaš si oveľa vyššiu hodnotu ktorou je zdravie, či vlastný život.

Poslednú dobu si získalo popularitu tzv. investičné životné poistenie. Ide takpovediac o „vytuningované“ životné poistenie. Na rozdiel od tradičného poistenia si tu sporíš peniaze, ktoré ti pri zániku zmluvy budú späť vyplatené spolu s bonusom.

Čo môžeš urobiť ty?

Na záver ponúknem už len stručné zhrnutie toho, prečo by si sa mal zamyslieť nad otázkou životného poistenia:

 • nikdy nevieš čo sa ti stane
  Napríklad: skočíš hlavičku do plytkého jazera, prejdeš na červenú v nevhodnú chvíľu, nastane chaos na hudobnom festivale, pracovný úraz, zbijú ťa futbaloví chuligáni, alebo rasisti, ...
 • zabezpeč svojich blízkych
  Životné poistenie slúži na to, aby si poskytol finančnú istotu svojim blízkym a rodine (rodičia, manželka, priateľka, deti,...). Ak sa ti nebodaj niečo stane, môže sa tvoja rodina dostať aj do existenčných problémov. Je dobré myslieť na takúto situáciu vopred, dodatočné riešenie je oveľa ťažšie.
 • poistenie sa týka aj študentov
  Minimálna poistná suma sa pohybuje už od 10 € mesačne. Takéto peniaze zarobíš za 3-4 hodiny aj na tej najhoršie platenej brigáde. Vždy lepšie ako neskôr zháňať stovky alebo tisíce eur.
 • peniaze ti budú vrátené
  Vďaka výhodám investičného životného poistenia si nielen poistený a chránený počas celej doby poistenia, ale vieš, že po skončení zmluvy ti budú investované peniaze vrátené. Takéto poistenie sa oplatí uzavrieť na 20 - 30 rokov.
 • už od zajtra
  Po podpise poistnej zmluvy si poistený od nasledujúceho dňa. Za pár eur mesačne na celý život.