V posledných mesiacoch strácajú mnohí z nás sociálne a ekonomické istoty.
Odborníci varujú, že Slovensko sa vyvíja zlým smerom a môže sa zmeniť na politickú diktatúru a byť vylúčené z Európskej únie.
Necítiš sa bezpečne?
Ak aj ty patríš medzi ľudí, ktorých trápi úpadok našej krajiny, zvyšovanie daní a systematické ničenie kultúry a chceš právo na perspektívnu budúcnosť, potom sú tieto rady určené práve tebe.
Doma dobre, vonku ešte lepšie
Pri výbere krajiny, ktorá by sa mohla stať tvojim novým domovom sa môžeš inšpirovať stránkou OECD Better Life Index, na ktorej si zvolíš svoje životné priority a ktorá ti na ich základe zoradí krajiny od tých najlepšie hodnotených.
Inšpiratívnym zdrojom je aj diskusia českého týždenníka Respekt na tému Go West, mladí Slováci.
Spoznávaj svojim tempom
Vďaka študijnému, pracovnému, alebo dobrovoľníckemu programu môžeš prežiť niekoľko mesiacov v danej krajine, vyskúšať si miestny život a vytvoriť si priateľstvá, ktoré ti pomôžu, keď sa budeš do krajiny sťahovať natrvalo.
1. Výmenné študijné programy
Študijné mobility - Program Erasmus+ umožňuje študentom stredných a vysokých škôl študovať na zahraničných univerzitách v rámci EÚ na obdobie od 3 mesiacov do 1 roka. Študovať môžeš príbuzný odbor alebo jazykový kurz.
Stáže a odborné praxe - Erasmus+ ponúka aj odborné stáže a praxe v zahraničí, ktoré zvyčajne trvajú 2 až 12 mesiacov.
Viac info tu:
2. Štúdium na zahraničnej univerzite
Štipendiá a granty - Rôzne inštitúcie ponúkajú štipendiá a granty pre zahraničných študentov, ktoré môžu pokryť časť alebo všetky náklady spojené so štúdiom.
Priame prihlášky - Môžeš podať prihlášku na zahraničnú univerzitu a študovať celý študijný program v inej krajine EÚ.
Viac info tu:
- EduFestival - Festival o štúdiu v zahraničí - 3. októbra 2024, Bratislava
- SAIA - Slovenská akademická informačná agentúra.
- Europa EU - Príprava a dokončenie vysokoškolského štúdia v Európe.
3. Jazykové pobyty
Ak je jazyk tvojej vysnívanej krajiny stále prekážkou, zahlás sa na jazykový kurz. Ovládanie jazyka ti otvorí nové možnosti ako sa začleniť do spoločnosti.
4. Work & Study
Je mnoho pracovných pozícií, ktoré môžeš vziať na čiastočný úväzok a niekedy aj bez dobrej znalosti cudzieho jazyka (napríklad rozvoz jedál, pomocné práce). Práca ti pomôže pokryť životné náklady v prvých mesiacoch alebo počas jazykového štúdia.
5. Presun do zahraničnej pobočky zamestnávateľa
Ak pracuješ pre medzinárodnú firmu, zisti, či ti zamestnávateľ umožní presun do zahraničnej pobočky na tú istú alebo podobnú pracovnú pozíciu. Pracovný pobyt v zahraničnej pobočke ti pomôže získať cenné kontakty a rýchlejšie sa prispôsobiť na nový život.
6. Dobrovoľníctvo
European Voluntary Service - Program poskytuje príležitosti pre mladých ľudí vo veku 18 až 30 rokov pracovať ako dobrovoľníci v rôznych projektoch po celej EÚ na obdobie od 2 týždňov do 12 mesiacov. Program ti uhradí náklady na cestovné, ubytovanie a stravu.
Národné a medzinárodné organizácie - Organizácie ako AIESEC alebo YMCA ponúkajú ďalšie dobrovoľnícke projekty a programy v zahraničí.
Dobrovoľnícke pobyty - Programy ako Workaway alebo WWOOF umožňujú pracovať na farmách alebo v rodinách v zahraničí výmenou za ubytovanie a stravu.
Viac info tu:
- EVS - European voluntary service.
- AIESEC - Rozvoj líderských zručností prostredníctvom medzinárodných stáží a dobrovoľníckych príležitostí.
- Workaway - Kultúrne výmeny a dobrovoľnícke pobyty.
- Wwoof - Celosvetové hnutie dobrovoľníkov na organických farmách.
7. Freelancing
Ak dokážeš pracovať na diaľku, alebo nájsť podnikateľské príležitosti v novej krajine, preskúmaj príležitosti. Freelancing ti umožňuje presťahovať sa bez nutnosti ihneď riešiť otázku zamestnania.
- Viac na stránke 25 tipov ako pracovať na diaľku
Ak cheš v zahraničí podnikať, zisti si aké sú právne možnosti a podmienky zdaňovania.
Niektoré krajiny EÚ ponúkajú startup víza pre podnikateľov, ktorí chcú založiť svoj biznis v zahraničí. Inkubátory a akcelerátory poskytujú podporu a financovanie pre nové podniky.
Napríklad:
Autor Redakcia dňa 19. september 2024.
Chyba v článku? Napíšte nám