Zatiaľ čo lekári liečia choroby, on radí ľuďom čo majú robiť aby sa uzdravili. „Choroba je informácia o živote pacienta“, tvrdí český lekár Jan Hnízdil. Kritizuje súčasný systém zdravotníctva a tvrdí, že tak obludný systém sa refermovať nemožno, pokiaľ sa sami nezačneme zaujímať o to, čo nám lekári vravia a ako sa k nám správajú.

Máme predstavu, že nemocnice sú ako autoservis. Prídete, poviete, čo vás bolí, kde vás pichá. Lekár, podobne ako automechanik, opraví pokazenú súčiastku a vy odídete spokojne preč. Ak sa bolesti vrátia, považujeme to za chybu lekára, ktorý pokazenú súčiastku neopravil dobre. Jan Hnízdil spomína: „Prišiel ku mne pacient s bolesťami chrbta a ja som sa ho začal vypytovať, ako pracuje, či dostatočne odpočíva, aké má vzťahy v rodine. On namiesto toho podráždene vybehol, čo je vás do toho, mám bolesti chrbta, tak mi to dajte do poriadku.“

Ako vyrobiť pacienta

Denne počúvame o kríze zdravotníctva, nedostatku financií a zdravotnom poistení. „Je to lož“ tvrdí Hnízdil. Problém zdravotníctva nie je v nedostatku špičkových prístrojov alebo nedostatku odborníkov, problém zdravotníctva je oveľa hlbší a spočíva v samotnej medicíne. Lekári rozdelili človeka na svaly, kosti a orgány a k problémom pristupujú oddelene. Naučili sme sa rozumieť chorobám a ich príznakom, avšak konkrétny človek s jeho životným príbehom nám uniká. Z medicíny sa stal výnosný biznis, namiesto riešenia problému sa snažíme riešiť následky. Predpisujeme obrovské množstvo liekov na bolesti a vyrábame pacientov zo zdravých ľudí. Neuvedomujeme si, že bolesť je jediný spôsob ako s nami telo môže komunikovať. V dobe šialeného hospodárskeho rastu a produktivity práce sú mnohé choroby spôsobené nedostatkom odpočinku, stresom, úzkosťou a osobným nenaplnením. Utlmujeme bolesti injekciami a tabletkami namiesto toho, aby sme zistili, prečo bolesť skutočne vznikla. Jednoducho iba vypneme varovný signál, problém tak ale neodstránime. Skutočný problém dokážeme zistiť jedine tak, že pacienta budeme vnímať komplexne, poznaním jeho života, jeho túžob a trápení, prekonávaním nezvládnutých životných situácií.

Nevysvetliteľné choroby

Vo Veľkej Británii bola roku 2001 publikovaná štúdia podľa ktorej sa mnohí pacienti často vracajú k lekárovi s typicky bežnými ochoreniami (bolesť hlavy, problémy s trávením, únava,...) a sú opakovane liečení na tie isté choroby. Lekári v prípade 40 percent pacientov nedokázali zistiť čím v skutočnosti títo ľudia trpia. Napriek použitiu najmodernejších medicínskych postupov a techniky sa choroby pravidelne vracali. Dnes je známe, že mnohé poruchy tráviaceho systému (žalúdočné vredy, syndróm dráždivého hrubého čreva) sú psychosomatickými príznakmi. Z pohľadu biologickej medicíny, s ktorou prichádzame denne do styku, je takáto choroba nevysvetliteľná. Praktický lekár sa totiž na chorobu pozerá ako na následok zlyhania nejakého orgánu, vírus, či nedostatok vitamínov, nie však ako na následok úzkosti, nespokojnosti, či depresie.

Neustále bola vyčerpaná a bledá. Vzal som ju do ordinácie a opýtal som sa jednoduchú otázku: Čo ťa trápi?

Doktor Hnízdil rozpráva príbehy, kedy liečba nebola vecou liekov ale odstránenia psychického problému. Matka 10-ročnej Janky bola zúfalá. Janka bola neustále liečená na opakujúce sa infekčné virózy a za rok spotrebovala sedem balení antibiotík. Zbytočne. Žiadne vyšetrenie nezistilo príčinu jej chorôb. Neustále bola vyčerpaná a bledá. Vzal som ju do ordinácie a opýtal som sa jednoduchú otázku: Čo ťa trápi? A vtedy mi vyrozprávala celý príbeh, ako sa mama rozviedla, ako sa presťahovali do cudzieho mesta, ako stratila všetkých kamarátov a ako má strach o mamu, ktorá stále pracuje a neskoro večer chodí domov. Jankine stonanie nebolo volaním po antibiotikách ale po plnohodnotnom vzťahu s mamou, po spoločne strávených víkendoch.

Dobrý lekár sa o vás zaujíma

Naše zdravotníctvo je orientované na to, aby pacientov vyrábalo zo zdravých ľudí. Lekár je hodnotený podľa množstva pacientov, čím viac pacientov sedí pred dverami ambulancie, tým je lekár lepšie hodnotený. Výslekom je, že pacientov je stále viac a neuzdravujú sa. Lekár, ktorý sa o pacientov zaujíma a stará sa o ich zdravie v systéme štátnej zdravotnej starostlivosti neprežije, pretože nebude podávať výkony ako jeho kolega, ktorý jediným pohľadom na pacienta dokáže predpísať všemožné lieky. Aby sme sa nestali obeťami farmaceutického priemyslu, hltajúcimi jednu tabletku za druhou, je potrebné aby sme sa zaujímali o to, či sami žijeme v súlade so svojimi pocitmi a či je nám poskytovaná kvalitná zdravotnícka starostlivosť. Na otázku, ako spoznáme, ktorý lekár je dobrý, odpovedá Hnízdil nasledovne: „Dobrý lekár je ten, ktorý vám podá ruku, usadí vás na stoličku a začne sa zaujímať o to ako žijete.“

Autor Patrik Lučan dňa 21. február 2013.
Chyba v článku? Napíšte nám