Štát prikazuje firmám, aby svojim zamestnancom zabezpečili stravovanie. Ak firma nemá vlastnú jedáleň a ani nevie zabezpečiť donášku jedla, musí ti poskytnúť gastrolístky. Cez gastráče štát dohliada na to, že časť svojej výplaty použiješ na kúpu jedla a obedov.

Absurdná požiadavka

Takže povedzme to ešte raz. Štát chce mať istotu, že za časť výplaty si kúpiš obed. Absurdná požiadavka. To si skutočne niekto myslí, že prestaneme jesť ak namiesto gastrolístkov dostaneme eurá?

Ako to funguje?

Gastrolístky nie sú žiadny bonus, ako sa to často prezentuje v pracovných inzerátoch. Gastrolístky sú časť tvojej výplaty. A v mnohých prípadoch príliš drahá časť. Zamestnávateľ prispieva na gastráče 55 percentami, zvyšok ceny sa strháva z tvojej mzdy.

Navyše, tvoj zamestnávateľ musí zaplatiť max. 3% poplatok firme, od ktorej gastráče kupuje. Napríklad: 4 eurovový lístok nakupuje za 4,12 eur.

Keď zaplatíš gastráčom, reštaurácia alebo supermarket si ho nechá preplatiť gastrolístkovej firme. Za to musia zaplatiť poplatok aj oni. Podľa odhalenia Protimonopolného úradu SR, obchodné reťazce platia poplatok za gastrolístky do 5,5%, niektoré reštaurácia až neuveriteľných 80%.

Biznis len pre vyvolených

Tri najväčšie gastrolístkové firmy zarobia ročne viac než 32 miliónov eur. V roku 2016 udelil Protimonopolný úrad SR pokutu gastrolístkovým firmám za nelegálny kartelový biznis.

Nevýhody gastrolístkov

  • Z gastrolístkov sa nevydáva. Preto neraz platíme viac, ako by sme platili hotovosťou.
  • Vysoké poplatky od gastrolístkových spoločností. Za 4 eurový gastráč dostanú supermarkety 3,78 eur, niektoré reštaurácie iba 0,80 eur.
  • Sú administratívnou záťažou pre zamestnávateľov, predajcov aj reštaurácie.
  • Ty aj tvoj zamestnávateľ prispieva na zisk vydavateľom gastráčov. Ročne tieto firmy na nás zarobia viac než 32 miliónov eur.
  • Komplikujú platbu pri pokladni.

Plať peniazmi

Štát zamestnávateľom nedáva na výber, gastrolístky sú povinní kupovať. Viktor Vince vo svojom príspevku na Instagrame odporúča používať gastrolístky iba vo veľkých prevádzkach a supermarketoch. Vo svojej obľúbenej reštaurácii zaplať radšej peniazmi.

Zrušenie gastrolístkov

Na existenciu gastrolístkov dnes neexistujú žiadne rozumné dôvody. Politici sa ich viackrát pokúšali zákonom zrušiť, avšak zatiaľ neúspešne. Súčasný premiér Igor Matovič sa v minulosti vyjadril za to, aby bol nákup a používanie gastrolístkov dobrovoľný.

Autor Patrik Lučan dňa 25. apríl 2020.
Chyba v článku? Napíšte nám