Od detstva som bol vedený k prílišnej zodpovednosti voči druhým. „Najprv si sprav svoje povinnosti, potom môžeš zábavu“ takto znie veta, ktorá mi bola počas mladosti vtĺkaná do hlavy. Napriek takto nastavenej paradigme života som sa snažil robiť veci presne naopak. Dnes chápem, že inak to ani nejde.

//REKLAMA// Neustále sme konfrontovaní s požiadavkami, ktoré sú na nás kladené. Už od školy je nám prikazované čo a ako máme robiť, komu sa musíme podriadiť a čo sa od nás očakáva. Neskôr, akonáhle opustíme brány školy, sa zoznam zúži na jediný príkaz „ak chceš peniaze, choď pracovať“. Už dávno sme sa naučili, že bez peňazí sa prežiť nedá, o tejto pravde sa presviedčame na každom kroku. Napriek všetkému, sa nedokážem zmieriť s predstavou, že peniaze sa dajú zarábať jediným spôsobom, ako zamestnanec nad ktorým stojí vždy nejaký šéf. Čo očakávaš od svojho života ty sám?

Skutočné autority rešpektujú tvoju slobodu

Úspech neprichádza s podriadením sa autoritám, nech sú akékoľvek. Prirodzené autority sú ľudia so zmyslom pre slobodu druhého, ľudia, ktorí vám nepotrebujú nanucovať svoje predstavy o svete, pretože sami vedia, že nemajú patent na rozum. Ak by som neustále počúval tých, ktorí mi kázali konať podľa predstáv akejsi spoločenskej normy, nikdy by som nedosiahol ciele, ktoré som považoval za užitočné. Nové myšlienky, nové nápady a nové zlepšenia vždy prichádzajú od ľudí, ktorí sa neboja vybočiť z konformity. Je dobré hľadať vlastnú cestu, nie tú ktorú nám vydláždili rodičia, učitelia, zamestnávatelia ale často aj kamaráti.

Nauč sa robiť kroky do neznáma

Nikdy by som nevyskúšal cestovanie po Európe na vlastnú päsť, prácu v Londýne, ani dobrovoľníctvo na svetovom festivale v Nemecku. Nikdy by som neštudoval vysokú školu, ktorá mi vopred nesľubovala dobré uplatenenie ani zárobky a nakoniec by som sa nepustil ani do tvorby tohto webu. Preto som nikdy nedokázal pripustiť ani to, že jedinou formou zarábania peňazí je práca, osem hodín denne k tomu dve hodiny cestovania a pevný plat. Nie som flexibilný, lojálny ani nemám záujem budovať svoju kariéru takým spôsobom ako inzerujú personálne agentúry. Dobre viem, že flexibilita znamená robiť viac za rovnaký plat, lojálnosť znamená osvojiť si myšlienky svojho šéfa a budovanie kariéry znamená kašlať na priateľov, rodinu a zanedbať svoje tvorivé schopnosti. Biblia hovorí, že viera dokáže hory prenášať. Veríš samému sebe, svojim schopnostiam, že sa dokážeš v živote presadiť s tým, čo ťa baví? Ak nie, je najvyšší čas vyskúšať si cestu sebapoznania.

Akú známku by dostal Boh za stvorenie sveta?

Možno si ešte nezažil ten pocit, keď sa niečo skutočne vydarilo z tvojej vlastnej vôle. Sme zvyknutí na to, že plníme príkazy druhých ľudí a snažíme sa vtlačiť do vopred definovaných noriem produktivity. Ak si myslíš, že niečo nedokážeš, potom sa pýtam, ako je možné že do dnešného dňa sedíš v škole alebo stále pracuješ? Nie, nepozeraj sa na známky a hodnotenia výkonu, tie nehovoria nič o tvojich schopnostiach. Treba rešpektovať to, že niekomu trvá niečo dlhšie, inému kratšie, to je prirodzené a nie je v tom nič zlé. Ak by sme hodnotili prácu Boha pri stvorení sveta, akú známku by sme mu dali? Bol šikovný, keď sa mu svet podarilo stvoriť za šesť dní, alebo to bol neschopný lajdák, ktorý to mohol zmáknuť za jeden deň? Absurdná otázka, nemyslíš? Namiesto Boha možno do otázky dosadiť akékoľvek iné meno, nakoniec aj samého seba.

Rýchlejšie, rýchlejšie, rýchlejšie

Na základnej škole nám na začiatku každej hodiny matematiky učiteľ dal vypočítať krátky príklad. Prvý, kto príklad vypočítal správne, dostal jednotku. Všetci sme boli pripravení zvládnuť novú úlohu čo najrýchlejšie. Bola to pre nás hra. Až koncom školského roku som si uvedomil akú príšernú hru sme celý čas hrali. Niekoľkokrát som zažil sklamanie z toho, že napriek správnemu výsledku som nedokázal príklad vypočítať dostatočne rýchlo. Sám sebe som hovoril, že nie som dosť dobrý, pretože si nedokážem rýchlo spomenúť na riešenie príkladu. Učiteľ nás touto hrou naučil, že iba tí prví sú úspešní. Nepochybne, konkurencia vo svete je divoká a vyžaduje dostatočné schopnosti, rýchlosť a flexibilitu. Málokedy však všetky tieto vlastnosti idú do kopy. Povieš si „no veď hej, škola nás má naučiť čosi do života“. To je však hlúposť! O škole by som mohol písať oveľa detailnejšie, teraz iba spomeniem fakt, že škola okrem toho, že by nás mala pripravovať na život, mala by nám ponúkať aj určité hodnoty (podľa oficiálneho stanoviska vraj hodnoty buduje) a nie ich ešte viac deformovať. Byť rýchlym, agresívnym a dokonalým nepovažujem za hodnoty, ku ktorým máme byť vedení. Oveľa dôležitejšími hodnotami sú však adaptabilita, rozhľadenosť, emočná a rozumová inteligencia. Hovorili ti v škole niečo o týchto schopnostiach?

Daj kopanec nezmyselným autoritám

Autority nie sú iba konkrétni ľudia, sú to myšlienky, ktoré nám do hláv vtĺkali v detstve a dnes sa ich nedokážeme zbaviť, hoci neraz sú prekážkou našej osobnej slobody. Máme strach vybočiť z vyšliapanej cesty a neraz radšej znesieme utrpenie, ktoré nám prináša život, ten ktorý sme si nezvolili. A preto veríme predstavám, že pracovať len pre peniaze je normálne, že myslieť na seba je egoistické, že vzdelanie je dobré iba pre vysokoškolský titul. Je oveľa namáhavejšie plávať proti prúdu a povedať si, „dokážem to, ja bude žiť inak“. Autority v našich hlavách nám stále budú vravieť čosi o zodpovednosti voči druhým, o spoločenských normách a tradíciách... Tradície ako aj spoločenské normy sú dobré hodnoty. Netreba však zabúdať na to, do ktorej poličky našej osobnej knižnice ich zaradíme, ak chceme ísť vlastnou cestou, musíme im nájsť správne miesto. Kráčať nevyšliapanou cestou je ťažké, je možné že podporu nepocítiš ani od svojich priateľov, veď ako by aj, keď narúšaš ich vlastné presvedčenia. Je to cesta na ktorej sa občas budeš cítiť osamelý, no kdesi na jej konci je sloboda a skvelý pocit, že si prekonal samého seba. Ako poukazoval filozof Friedrich Nietzsche, dostať sa na vrchol vysokého Alpského štítu je namáhavé, no výhľad odtiaľ zhora vám dá odmenu, pre ktorú sa oplatí žiť a trpieť.