Ak máš dobrý nápad, zarobíš na internete milióny eur za niekoľko mesiacov. Bez veľkej námahy môžeš mať v rukách veľký biznis, čo ti umožní chodiť na dovolenky krížom-krážom po svete. Presne tak ako zakladatelia známych webov zo zahraničia.

Sú veci naozaj také, ako sa na prvý pohľad zdajú? Predošlé riadky sú zidealizovanou predstavou o podnikaní na internete, s ktorou sa pravidelne stretávam. Sú ľudia, čo sa pustia do vlastného projektu na internete s vidinou ľahko zarobených peňazí a pasívneho príjmu. Druhou skupinou sú ľudia, ktorí nemajú problém vykradnúť trebárs aj túto stránku a veriť, že lepšie speňažia myšlienky druhých ako ich samotný autor (len škoda, že to je protizákonné). Verím, že ak uvažuješ o podnikaní na internete, patríš skôr medzi tých prvých, čo sa s nadšením a bezhlavo pustia do vlastného projektu a pritom nevedia aká veľká úloha pred ním stojí. Akú máš teda predstavu o podnikaní na internete?

Niekedy je dobré vziať veci od nesprávneho konca a poukázať na niekoľko chýb a mýtov, ktoré sa mnohým z nás vynoria v hlave, keď sa povie „chcem zarábať na internete“.

1. Stačí mať webstránku

Vytvoriť webovú stránku ešte nič neznamená. Je to ako butik bez výkladu, keď okoloidúci nevidia dovnútra, ťažko tam zavítajú. Vždy treba robiť reklamu svojmu dielu a sledovať potreby návštevníkov. Nie nadarmo je reklamy okolo nás tak veľa, aj pri najpozornejších divákoch je šanca, že tvoju stránku ktosi zbadá, asi tak 2 percentá.

2. Na internete sa dá nenormálne zbohatnúť

Áno, na internete sa dá sa zarobiť, dokonca vo výnimočných prípadoch aj celkom „nenormálne“. Samozrejme závisí vždy od našich očakávaní, niekomu stačí zarobiť tristo eur mesačne, iný by nepohol prstom ani pre tisícku. Skús sa na internetové podnikanie pozrieť realisticky. Vymenuj aspoň dvadsať ľudí, ktorí zbohatli vďaka internetu. Že problém? Len na Slovensku je zaregistrovaných viac než 250.000 domén, čo znamená, že šanca na zbohatnutie je 1 ku státisícom. Naozaj je bohatstvo pre každého ľahko a rýchlo dosiahnuteľné?

3. Dobrý nápad na úspešný biznis

Jednoduché nápady zaberajú, to je pravda. Ale ešte viac zaberajú také nápady, za ktorými stojí finančný investor, prípadne mediálny hráč. Niekto, kto investuje svoje peniaze, marketingové know-how, alebo ponúkne svoj mediálny priestor pre nádejné projekty. Bez investorov by neexistovali Google, Facebook, Twitter, Zoznam ani Sme. Sú príklady ľudí, ktorí začali od nuly a o svoj projekt sa starali celé roky (napríklad slovenský komunitný portál BIRDZ), no je ešte viac takých, ktorí by bez vstupného kapitálu nedokázali vyrásť. Skôr či neskôr príde na rad dôležitá otázka: Dokážeš rásť aj napriek konkurencii? Netreba nutne originálny nápad, to čo však originálne musí byť je vlastný marketing, predaj seba samého. E-shopy podobne ako kamenné obchody musia stavať na dobrom zákazníckom servise a reklame viac ako na lacnom predaji. Rovnaké produkty môže predávať každý, ale pracovný systém a imidž firmy žiadna konkurencia neskopíruje. V tomto musíš hľadať svoju jedinečnosť.

Začíname

Mnohí, ešte ako študenti na VŠ uvažujú ako sa postaviť na vlastné nohy, nebyť po škole iba kolieskom vo veľkom stroji nazvanom “medzinárodná korporácia”. Podnikanie na internete je jednou z moderných možností ako sa stať nezávislým, získať bohaté skúsenosti z rôznych oblastí za krátky čas a vybudovať svoj vlastný zdroj obživy. Netreba však podliehať lacným predstavám o rýchlom zárobku. Podobne ako každé iné odvetvie, aj internet má svoje skryté pravidlá, ktoré sa treba najprv naučiť a potom prácne odmakať v praxi. Zabudni na príbeh mladého Marka Zuckerbergera, zakladateľa Facebooku, ktorý sa v podaní médií viac podobá snu, než skutočnosti. Nájsť si vlastnú cestu nie je o budovaní nových a rovnako úspešných Facebookov, je to najmä o hľadaní samého seba a o tom, čo dokáže uspokojiť tvoje potreby. Je to zaujímavá cesta, no neponúka výsledky do 24 hodín, a to ani napriek tomu, že čas na internete plynie oveľa rýchlejšie ako ten v reálnom svete.

Autor Patrik Lučan dňa 1. marec 2013.
Chyba v článku? Napíšte nám