Internáty majú obmedzenú kapacitu. Ľahko sa môže stať, že kým prídeš na rad, tak ti už nezvýši žiadne miesto. Nezostáva potom nič iné ako si nájsť inú formu ubytovania.

Janka šla študovať vysokú školu do Bratislavy. Miesta na internáte boli obsadené. Dievča z východného Slovenska zažilo šok. Niekoľko dní prespávala načierno na internáte u kamarátky. Medzitým hľadala trvalé ubytovanie.

Jankina známa z vysokej školy jej odporučila kamaráta, ktorý prenajímal byt v Petržalke. Všetko bolo fajn, byt bol dostatočne veľký, mala vlastnú izbu a priamy autobus ku škole. Ku koncu semestra, práve počas skúškového obdobia, bolo dievčatám oznámené, že sa musia vysťahovať do dvoch týždňov. Majiteľ sa totiž rozhodol byt prerábať a následne predať. Nakoľko s majiteľom nemali žiadnu zmluvu, iba ústnu dohodu, nemohli nič proti tomu urobiť.

Dlhý čas hľadala rôzne možnosti, napríklad prenájom reality. Bratislava, samozrejme ponúka veľa možností a tak sa stretla s viacerými majiteľmi bytov, ktorí byty prenajímali súkromne. Bola však prekvapená, že viacerí z nich tvrdili do telefónu niečo iné ako bola realita. V byte, ktorý mal byť plne zariadený, chýbali základné veci napr. chladnička, práčka, či nábytok. Majitelia taktiež menili ceny podľa toho, koľko a akí záujemcovia im medzičasom zavolali. Z týchto skúseností jej vyplynulo len jedno, žeby hľadanie bytu mala radšej skúsiť cez realitnú kanceláriu.

Na internete si našla zoznam dobre hodnotených realitných kancelárií, ktoré ponúkajú prenájom bytov. Bratislava nesklamala - zo širokej ponuky si vybrala niekoľko bytov, ktoré zodpovedali jej finančným kritériám a vhodnej lokalite. Následne sa stretla s realitným maklérom, ktorý jej ponúkol obhliadku bytu a detailné informácie o cene a podmienkach prenájmu. Realitná kancelária dievčatám zabezpečila korektnú zmluvu s majiteľom. V dohodnutom termíne sa mohli nasťahovať.

Veľmi zaujímavou alternatívou k bytom sú domy. Na predaj ich zrejme nájdeš viac, než na prenájom, avšak, ak sa nazbiera viac ľudí, nájom by nemal byť problémom. S domom totiž získavaš obyčajne aj záhradku, kde si môžeš s kamarátmi napr. grilovať.

Hľadanie podnájmu cez realitnú kanceláriu

Vďaka realitným kanceláriám menej riskuješ. Je dobré, keď do realitnej kancelárie zavítaš aspoň s nejakou predstavou o bývaní. Ide najmä o cenu, lokalitu, dobu nájmu a vybavenie bytu. Pracovníci realitnej kancelárie na základe tvojich potrieb sa ti pokúsia nájsť vhodné bývanie. Kancelária ti zabezpečí nielen pomoc pri hľadaní bytu ale hlavne kompletný právny servis, ktorý ti zaručí že podnájom získaš za vopred dohodnutých podmienok. Oproti súkromným inzerentom sú počiatočné náklady o čosi vyššie, získaš však istotu férového jednania.

Na čo si dávať pozor pri výbere podnájmu

Cena za prenájom a spotrebu - ubezpeč sa, či v konečnej cene mesačného nájomného sú zahrnuté aj poplatky za energie (spotreba elektriny, vody, plynu). Väčšinou tieto dva poplatky bývajú oddelené.

Vybavenie bytu - väčšina podnájomníkov očakáva, že byt bude vybavený chladničkou, práčkou, nábytkom, pripojením na internet. Nie vždy to však musí byť zahrnuté. Všimni si, či vybavenie bytu zodpovedá tvojím požiadavkám.

Nájomná zmluva - dobre si preštuduj nájomnú zmluvu, zmluva má byť rovnako výhodná pre obe strany. Neznamená to, že nebude obsahovať obmedzenia ako napr. zakázané fajčenie v byte, organizovanie hlučných zábav, zodpovednosť za spôsobenú škodu, sankcie za omeškanie platby nájomného, podmienky predčasného vypovedania zmluvy a pod.