Porovnávať výšku platov medzi krajinami nemá príliš zmysel, ak nepoznáme, aké sú tamojšie ceny. Tak napríklad, platy na Slovensku sú výrazne nižšie ako platy vo Švajčiarsku. Zároveň sú však odlišné aj ceny. BigMac na Slovensku stojí 3,60 eur, vo Švajčiarsku je to až 6,04 eur.

Spoločnosť UBS sa pozrela na to, ako dlho musíme pracovať pre BigMac a iPhone. Rozdiely medzi svetovými mestami sú veľké. Bratislava je taktiež v zozname.

Cena BigMac

Najkratšie pre BigMac pracujú obyvatelia Hong Kongu, približne 11 minút. Najdlhšie sa pracuje v Keňskom hlavnom meste Nairobi, kde jeden hamburger stojí neuveriteľných 133 minút (presne tak, viac než 2 hodiny).

Cena iPhone

Najrýchlejšie si na nový iPhone zarobia obyvatelia švajčiarskeho Zurichu, stihnú to za 5 dní. Doslova otroctvo je to pre obyvateľov Egyptského hlavného mesta Cairo, pre jeden smartfón pracujú tunajší ľudia viac než pol roka.

Slovensko a naši susedia

Slováci sú v hodnote svojej práce dobre v porovnaní s východnými krajinami, stále však máme čo robiť, aby sme sa priblížili západu. BigMac si môžeme kúpiť po trištvrte hodiny práce a iPhone po 6 týždňoch. Viedeň, ktorá je iba hodinu jazdy vlakom z Bratislavy, nám ukazuje, že to ide aj oveľa rýchlejšie, necelých 18 minút za hamburger a 10 dní práce za smartfón. Z našich susedov sa môžu lepším zárobkom tešiť aj obyvatelia Varšavy a Prahy. Ukrajinský Kyjev bližšie komentovať netreba, stačí pozrieť na čísla do záverečnej tabuľky.

Mesto BigMac (min) iPhone (hod)
Viedeň
Varšava
Praha
Bratislava
Budapesť
Kyjev
17,9
32,8
42,3
48
55,6
58
83,8
269,3
274,5
327,5
399
708,6

Zdroj:
UBS Prices and Earnings 2018
The Economist BigMac Index 2018

Autor Patrik Lučan dňa 1. máj 2020.
Chyba v článku? Napíšte nám