Na peniazoch je postavený celý svet. Ten zrejme len tak nezmeníme. Lepšie ako sťažovať sa na nespravodlivosť, je získať kontrolu nad vlastným životom. Na vysokej škole stačí, ak sa vyhneš niektorým bežným omylom.

1. Nepotrebujem plánovať

Platiť musíme za všetko, za potrebné veci ako aj za hlúposti. Za čo si ochotný platiť ty? Peniaze väčšinou neriešime až do času, keď nemáme za čo a peňaženka zíva prázdnotou. Zavoláme rodičom nech nám pošlú nejaké eurá, požičiame si od kamarátov, alebo zoženieme brigádu. Čo však robiť ak ani jedna z možností nevýjde, vybehnúť na ulicu a kričať o pomoc? Isto vieš, že predchádzať problémom je rozumnejšie ako riešiť situáciu keď si vhodený do kaše. Plánovanie je pritom jednoduché, stačí si každý mesiac sledovať koľko peňazí získam a koľko utratím. To, že ti peniaze dochádzajú tak zistíš aj niekoľko týždňov vopred a môžeš sa pripraviť na túto situáciu. V prípade potreby obmedziť na čas výdavky, ktoré nie sú nevyhnutné. Vysoká škola nie je len o tom natlačiť kopec poučiek do hlavy, ale je to príležitosť osamostatniť sa od rodičov a naučiť sa hospodáriť v malom. Ten kto si nedokáže ustrážiť málo peňazí, nebude vedieť hospodáriť ani s veľkými peniazmi a skutočne bohatým sa nikdy nestane.

2. Dôležité, že mám diplom

Nie, bohužiaľ nie je jedno aký odbor študuješ. Je vopred jasné, že absolventi sociálnej práce, filozofie, či učiteľstva budú na trhu práce najhoršie platenými zamestnancami. Ich platy budú neraz nižšie ako platy absolventov učňoviek, napriek tomu, že štúdiu venovali dlhé roky. Je to možno nespravodlivé, ale je to fakt. Je dobré ak sa počas školy zaujímaš aj o iné odborné témy, prípadne si vyskúšaš prácu v úplne inom odbore. Popri štúdiu môžeš pracovať v cestovnej agentúre, v prekladateľskej, či programátorskej firme. Ak si budeš stále hovoriť, že nemáš čas, alebo že práca ktorá nesúvisí s tvojim štúdiom ťa nebaví, potom necháš ostatných aby ťa predbehli. Tvrdohlavosť sa nemusí vyplatiť. Práve vďaka rôznorodým skúsenostiam možno zistíš, že škola ti síce ponúkne isté vzdelanie a rozhľad ale svoj profesionálny život chceš radšej venovať čomusi inému, výhodnejšiemu.

3. Nechcem byť zadĺžený po škole

Byť zadĺženým určite nie je príjemný pocit. Väčšina z nás nechce vyštudovať vysokú školu a hneď mať na krku pôžičku z banky. Je však naozaj rozumné uvažovať takto jednostranne? Pozrime sa na to inak. Isto mi dáš za pravdu, že štúdium je investíciou do života, prináša nielen nové poznatky ale aj príležitosť nadviazať zaujímavé kontakty a vyskúšať veľa vecí, ktoré si pracujúci ľudia nemôžu príliš dovoliť. Je to o hľadaní svojho JA. Nie každého v rozbiehaní svojho života môžu financovať rodičia. Ak je študentská pôžička jednou z možností ako získať peniaze na študentský život, potom si polož nasledovnú otázu: Rozumne alebo rýchlo? Rozumne v tomto prípade znamená získať čas pre svoj odbroný aj osobnostný rozvoj na vysokej škole, rýchlo znamená zašiť sa v práci ihneď po maturite. Byť zadĺženým po škole nie je zlé, pokiaľ s požičanými peniazmi rozumne naložíš. Študentská pôžička nie je dlžoba ale dobrá investícia a v tom je veľký rozdiel.

4. Po výške sa ľahko zamestnám

Študujeme preto, aby sme získali vzdelanie, skúsenosti, príležitosti, alebo aby sme získali diplom a dobrú prácu po škole. Ani jedna z týchto motivácií nie je zlá. Aj ty očakávaš, že po škole získaš dobrú prácu so slušným zárobkom? Bohužiaľ, nie je tak jednoduché. Pracovný trh neponúka také istoty ani také dobré zárobky ako očakávame. Navyše veľa zamestnávateľov dnes uprednostňuje uchádzačov nielen s diplomom ale aj s praxou. Preto je dobré už popri škole získať nejaké pracovné skúsenosti z oblasti v ktorej sa neskôr chceš špecializovať. Taktiež je dobré prispôsobiť svoje predstavy o nástupnom plate svojim skúsenostiam. Nemal by si očakávať od zamestnávateľa, že ti bude platiť rovnakú mzdu, ako inému zamestnancovi, ktorý pracuje vo firme už niekoľko rokov. Nezabúdaj, že po škole by si mal mať dostatok peňazí na prekonanie obdobia, kým sa nezamestnáš. Môže to trvať aj niekoľko mesiacov. Ročná stáž v zahraničí môže byť dobrým riešením.

5. Rodičia mi štúdium zaplatia

Keď ideme študovať vysokú školu je samozrejmé očakávať, že nám život na intráku zaplatia rodičia. Pochopiteľne, veď ktorí rodičia by to pre svoje deti neurobili? Zo zvyku však zabúdame na to, že sú medzi nami ľudia, ktorí majú odlišnú alebo presne opačnú situáciu. Aby mohli študovať, musia zarábať a neraz časť týchto peňazí posielať domov svojim rodičom. Podľa prieskumov je každý desiaty študent na Slovensku odkázaný len na seba samého, nemá žiadnu finančnú podporu z rodiny. Je dobré uvedomiť si tento fakt a pomoc od rodičov brať ako príležitosť naučiť sa nielen ako peniaze rýchlo míňať ale ako si z darovaných peňazí čosi ušetriť. Napríklad na prázdninový trip po Európe.

Autor Patrik Lučan dňa 28. apríl 2020.
Chyba v článku? Napíšte nám