Brigáduješ alebo pracuješ popri škole?
Daňové priznanie hravo zvládneš s touto apkou.
Vytvor si daňové priznanie

Gastrolístky nie sú pre zamestnancov výhodné

Zamestnanci považujú gastrolístky za výhodu a príplatok ku mzde. Môžu nimi platiť v reštauráciách alebo v potravinách. Málokto však tuší aká cena sa za ne platí.

Na platenie sú predsa určené peniaze. Prečo potom existujú gastrolístky? Pred mnohými rokmi chcel štát prinútiť zamestnávateľov zabezpečiť svojim zamestnancom stravovanie. Malo sa tak stať zriadením vlastnej jedálne, alebo zabezpečením stravovania v inej dostupnej jedálni. Ak zamestnávateľ nevie zabezpečiť ani jednu z možností, musí zamestnancom časť mzdy vyplácať v podobe gastrolístkov, ktoré mali obmedzené použitie len na kúpu vareného jedla. Dnes možno na gastrolístky kúpiť už aj potraviny.

Načo je to dobré?

Výhody gastrolístkov sa hľadajú len veľmi ťažko. Keďže sa za gastrolístky dajú nakúpiť aj suroviny v supermarketoch, ich pôvodný zmysel (kúpa vareného jedla) sa úplne vytratil. Náklady na stravu sú oslobodené od platenia odvodov a pomáhajú ušetriť desiatky Eur ročne. Je však pravda, že vyplácanie príspevku na stravu zamestnancom môže fungovať aj bez samotných gastrolístkov.

Nevýhody gastrolístkov

  • náklady na ich výrobu môžu znižovať mzdu zamestnancom
  • majú obmedzené použitie iba na kúpu potravín a hotového jedla
  • komplikujú platbu a predlžujú čas platenia pri pokladni
  • sú administratívnou záťažou pre zamestnávateľov aj predajcov
  • nemožno nimi platiť bezhotovostne alebo v zahraničí
  • ak ich zamestnanec neminie počas doby platnosti, stratí časť svojej mzdy

Fiktívny dojem luxusu

V inzerátoch pracovných ponúk ale aj v povedomí samotných zamestnancov je zakorenená predstava, že gastrolístky sú akýmsi bonusom, alebo príplatkom k mzde. Nie je to však pravda. Mzdu, naopak, môžu znižovať. S najväčšou pravdepodobnosťou sú to práve zamestnanci, z ktorých platov sa hradia provízie súkromným firmám za ich výrobu. Štát pritom zamestnávateľom nedáva na výber, gastrolístky sú povinní kupovať. Provízia za výrobu gastrolístkov sa pohybuje v rozmedzí od  0,8 do 2 percent jeho hodnoty.Podľa odhadov sa všetci zamestnanci zložia na výrobu gastrolístkov sumou vyššou než 7 miliónov Eur ročne. 

Zrušenie gastrolístkov

Na existenciu gastrolístkov dnes neexistujú žiadne rozumné dôvody. Politici sa ich viackrát pokúšali zákonom zrušiť, avšak neúspešne. V mnohých európskych krajinách takýto systém neexistuje. 

Horúce témy

10 krokov ako zvládnuť daňové priznanie 2020

V nasledujúcih krokoch ti ukážeme postup ako úspešne zvládnuť daňové priznanie študenta a ako požiadať o vrátenie daní do konca marca 2020.

Rómovia nekradnú sociálne dávky, tvrdia štatistiky.

Do rómskych osád putujú len 3 percentá sociálnych dávok, zvyšnú väčšinu poberajú Slováci.