Zdieľanie nezmyslov a hoaxov, či komentovanie vecí, na ktoré komentujúci nemajú dostatočné vzdelanie sa stalo akceptované. Určite poznáš weby ako Hlavné správy a Kultur blog, ktoré sú známe publikovaním poloprávd, konšpirácií a manipulatívnych videí.

Ak sa chceš dostať do lepšej spoločnosti, musíš sa odlíšiť od zlého priemeru.

Staň sa dobrým príkladom pre svojich kamarátov na internete ako aj v realite.

Rešpektuj druhých

Nemusíš byť so všetkými ľuďmi kamarát. Konaj tak, aby bolo jasné, že tí druhí nie sú pre teba iba vzduch.

Napríklad, nepúšťaj nahlas hudbu z mobilu vo vlaku, vždy používaj slúchadlá. Nefajči v blízkosti ľudí, ktorým môže dym prekážať. Ak máš spolubývajúcich, umývaj po sebe riad hneď po použití. Pozorne si všimni, kto stojí v rade pred poklaňou v supermarkete, nepredbiehaj sa.

Zachovaj slušnosť

V komunikácii s cudzími ľuďmi zásadne vykaj a vyhni sa hrubým slovám aj v žartoch. To platí v reálnom živote ako aj v komentároch na internete. Kultivovaným správaním možno neohúriš primitívneho oponenta, buduješ si však vlastný hodnotový svet.

Prejavovanie slušnosti sa oplatí. Oponent v diskusii pôsobí miernejšie a môžeš tak ľahšie získať kontrolu nad diskusiou.

Slušnosť ti pomáha obklopiť sa ľuďmi s lepšími hodnotami a vyspelejším mentálnym svetom. Nechceš sa predsa obklopovať hulvátmi, však?

Nekomentuj

Internet ponúka možnosť všetko hneď komentovať a hejtovať. Často tak robíme aj v rozhovoroch, prerušíme hovoriaceho okamžitým vyjadrením svojho názoru.

Bohužiaľ, pomýlení ľudia považujú názor za dôležitejší než skutočnú znalosť vecí. Je úplne v poriadku priznať, že tému neovládaš dostatočne dobre, aby si sa k nej vyjadril-a. Komentár je užitočný iba vtedy, ak sa v téme vyznáš.

Najlepší komentátori nekomentujú pod článkami, oni píšu vlastné články. Iba takto môžu problematiku dôkladne popísať.

Nezdieľaj bludy

Na sociálnych sieťach sa zdieľajú tony informácií. Útržkové správy, ktoré neponúkajú celkový obraz udalostí, nás môžu zmanipulovať a pokaziť naše vnímanie sveta.

Zdieľanie článku o téme, ktorou si sa nikdy predtým nezaoberal-a je vysoko riskantné. Rozlíšiť nezmysel od serióznej správy je v takomto prípade naozaj ťažké.

Zdieľaj iba tie veci, o ktorých máš dostatočné vedomosti a ktorým sa dlhodobo venuješ. Ak o problematike vieš, môžeš garantovať svojim kamarátom, že im nepodsúvaš nejaký idiotizmus.

Inšpiruj sa skutočnými autoritami

Staň sa odborníkom v téme, ktorá ťa zaujíma. Pozeraj videá, sleduj osobnosti, čítaj rady a knihy. Dvadsať minút denne stačí na to, aby si za krátke obdobie poznal-a viac než ktokoľvek v tvojom okolí.

Followuj skutočné autority, najlepšie medzinárodne uznávaných expertov, ktorí publikujú v odborných časopisoch. V tomto prípade platí, že rozhovory s odborníkmi nájdeš skôr v štandardných novinách než na alternatívnych weboch.

Vyjadriť názor vie aj ten najväčší čudák. Argumentovať overenými faktami je ale výsadou ľudí z lepšej spoločnosti.