Prihlásenie  |  Zabudnuté heslo
Potrebujem peniaze na štúdium VŠ
„Chcem študovať vysokú školu, ale rodičia mi nedokážu príliš pomôcť. Sami nemajú dostatok peňazí a tak viem, že sa musím spoľahnúť na svoje schopnosti a ponúkané možnosti.“ Aneta chce mať lepšiu perspektívu v živote, než mali jej rodičia, preto ...

Potrebujem peniaze na štúdium VŠ

„Chcem študovať vysokú školu, ale rodičia mi nedokážu príliš pomôcť. Sami nemajú dostatok peňazí a tak viem, že sa musím spoľahnúť na svoje schopnosti a ponúkané možnosti.“ Aneta chce mať lepšiu perspektívu v živote, než mali jej rodičia, preto sa rozhodla študovať na farmaceutickej fakulte. Kde a koľko peňazí môže získať?

Nestrácaj nádej, ak na štúdium vysokej školy nemáš dostatok peňazí, existujú možnosti ako prekonať aj tento problém. Treba mať však dostatok trpezlivosti a výdrž dosiahnuť cieľ napriek viacerým prekážkam. Pochopiteľne, ľahšie štúdium majú tí, ktorým rodičia na účet posielajú slušné vreckové. Nemusia sa zaoberať vypĺňaním tlačív na úradoch, ani zháňaním brigád po víkendoch. Nie všetko je však tak komplikované a beznádejné, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Vyštudovať vysokú školu je výborným štartom do budúcnosti, najmä ak po maturite nevieš kam sa pobrať a či máš zaujímavé schopnosti, ktoré by si ponúkol budúcemu zamestnávateľovi. Poďme sa pozrieť na to, ako sa dajú peniaze na vysokoškolské štúdium získať a o ktorú z možností sa oplatí zabojovať.

Ako získať peniaze na štúdium?

Sociálne štipendium +275 € mesačne

Sociálne štipendium je pomoc, ktorým chce štát uľahčiť život študentom z rodín, ktoré majú nízky príjem. Podmienky na získanie štipendia sú na všetkých slovenských univerzitách rovnaké. Štipendium je vyplácané každý mesiac počas celého akademického roka. Svoj nárok na získanie štipendia si môžeš vypočítať v online kalkulačke.

Prospechové štipendium + 50 € mesačne

Dobré výsledky počas štúdia v predošlom semestri sú odmeňované školou v podobe prospechového štipendia. Na túto odmenu máš automaticky nárok, teda nemusíš o štipendium žiadať. Na začiatku nového semestra stačí zájsť na študijné oddelenie a opýtať sa, či si v zozname štipendistov. Suma je vyplatená jednorázovo, na niektorých fakultách získajú študenti až 500 €. Do mesačného rozpočtu tak možno získať približne 50 € navyše.

Študentská pôžička FNPV +200 € mesačne

Lacná pôžička s podmienkami aké v banke nikdy nezískaš. Fond na podporu vzdelávania bol založený štátom aby podporil študentov VŠ jednoducho dostupnými a lacnými pôžičkami. Každý rok môžeš požiadať o študentskú pôžičku, pričom splácať ju začneš až po škole. Fantastické je, že úroky máš počas štúdia na VŠ nulové, neplatíš žiadne poplatky a miera preplatenia pôžičky je takmer nulová.

Spotrebný úver z banky

Banky taktiež ponúkajú pôžičky študentom, pristupujú k nim však rovnako ako pri spotrebných úveroch. Keďže musia byť splnené prísnejšie kritériá, nie každý študent môže pôžičku z banky získať. Na rozdiel od FNPV úroky sa splácajú okamžite po získaní pôžičky a to už počas štúdia na VŠ.

Brigády a práca na skrátený úväzok +100 € mesačne

Určite máš, alebo budeš mať spolužiakov, ktorí popri škole pracujú aspoň jeden deň v týždni. Brigádou sa dá mesačne získať 100 €, prácou na skrátený pracovný úväzok je možné zarobiť o čosi viac. Sledovať aktuálne ponuky brigád alebo ponuky práce môžeš na našich stránkach.

Katkin príklad

Katku rodičia podporujú len veľmi slabo, sami majú nízky príjem zväčša zo sociálnych dávok. Aneta požiadala o sociálne štipendium, ktoré získala v výške 150 €. Keďže študuje farmáciu, verí tomu, že vyštudovanie vysokej školy jej pomôže uplatniť sa v pracovnom živote a bude tak schopná splatiť aj prípadné pôžičky. Pôžička jej v čase štúdia príde vhod, vďaka týmto peniazom sa môže pohodlne venovať svojmu štúdiu. Vo štvrtok a piatok poobede má Katka voľno a tak sa si našla brigádu na niekoľko hodín ako redaktor v tlačovej agentúre.

Príjmy
Sociálne štipendium + 150 €
Študentská pôžička FNPV + 200 €
Brigáda + 100 €

Výdavky
Internát - 67 €
Cestovné MHD - 13 €
Cestovné vlak - 40 €
Strava a bežné nákupy - 160 €
Knihy, oblečenie a pod. - 120 €

________________________
Spolu + 450 €
________________________
Spolu - 400 €

Rubrika: Vysoká škola
Autor článku: Patrik Lučan. Posledná aktualizácia: 17. august 2014.
Názor vyjadrený v článku sa nemusí zhodovať s názorom redakcie.
Nejaká chyba v dokumente? Daj nám o nej vedieť pomocou tohto odkazu.

© 2014 Študentské financie. Redakcia si vyhradzuje autorské práva k tomuto obsahu. Pozor, kopírovaním textu porušujete ustanovenia autorského zákona č. 618/2003 Z.z. a riskujete právne sankcie. Ak máte záujem článok, alebo jeho časť uverejniť na svojom webe, vopred nás požiadajte o písomné schválenie.
Študentská mapa
Študuješ na výške?
Môžeš získať sociálne štipendium?
Vypočítaj si v kalkulačke »

Naši partneri

Mladez.sk
Profesia.sk
Sme.sk
Pravda.sk
ICM.sk
MladiInfo.sk
FNPV.sk