Od 1. septembra 2012 nadobudla platnosť úprava vyhlášky o sociálnych štipendiách. Tu je zoznam nejdôležitejších zmien.

sadVýživné od rodičov

Rodič sa neposudzuje spolu s tebou ak máš od neho súdom určené výživné, ale iba vtedy ak bolo súdom stanovené skôr než si nastúpil na prvé štúdium VŠ na Slovensku (pred prvým zápisom). Príklad: Martin šiel po strednej škole študovať VŠ, výživné od rodičov mu bolo súdom určené v čase keď študoval v druhom ročníku. Rodičia sa budú s Martinom posudzovať aj naďalej. Rodičia by sa nezohľadňovali iba vtedy ak by bolo výživné stanovené ešte predtým než prvýkrát nastúpil na VŠ štúdium, zjednodušene povedané, ešte počas štúdia na strednej škole. Túto zmenu hodnotíme ako dvojsečnú zbraň. Viacerí študenti, ktorí v predošlom roku získali vyššie štipendium práve z dôvodu výživného (rozvedení rodičia) môžu tento rok štipendium aj úplne stratiť. Študenti, ktorých rodičia sa rozvedú počas ich štúdia na VŠ budú musieť dokazovať, že nebývajú v spoločnej domácnosti s rodičom, ktorý im platí výživné. Pozitívne hodnotíme fakt, že štát nebude na úkor iných platiť štipendium tým študentom, ktorí peniaze získali iba vďaka tomu, že sa dohodli s rodičmi na takpovediac fiktívnom výživnom.

smileDlhodobá nezamestnanosť

Stáva sa, že ak si osoba nevie nájsť dlhodobo prácu, napriek evidencii na úrade práce už nemá nárok na poberanie dávok v nezamestnanosti. Príjem takejto osoby je braný ako 0 €. Túto zmenu hodnotíme pozitívne. Doteraz sa v takýchto prípadoch zohľadňoval príjem za predošlý kalendárny rok, kedy osoba pracovala a mohla mať oveľa vyšší príjem.

smilePracovná neschopnosť (choroba, úraz)

Ak je osoba najmenej štyri mesiace PN a v čase podania žiadosti o štipendium sú jej poskytované nemocenské dávky, jej príjem sa vypočíta ako 365-násobok denného nemocenského. Túto zmenu hodnotíme pozitívne. Doteraz sa v takýchto prípadoch zohľadňoval príjem za predošlý kalendárny rok, kedy osoba pracovala a mohla mať oveľa vyšší príjem.

Súvisiace články

Aktualizované 29. augusta 2012

Autor Patrik Lučan dňa 11. december 2016.
Chyba v článku? Napíšte nám